Soomes saab peagi trahvida laevu juba avamerel

03. veebruar 2006, 11:30

Aprillist alates saavad Soome ametnikud õiguse määrata keskkonda reostavale laevale trahv otse sündmuspaigal ning seda ka majandusvetes.

Eesti Päevaleht Online kirjutas viitega ajalehele Helsingin Sanomat, et laevu võib trahvida kohe, kui on avastatud, et laevalt on pääsenud merre naftat. Trahvida võib nii Soome territoriaalvetes kui ka majandusvetes reostanud laeva.

'Laeva omanikku või operaatorit saab trahvida, kui juhtum on ilmselge ning olemas on tüenditena kasutatavad andmed,” ütles inspektor Heli Haapasaari.

Soome võttis majandusvete kontseptsiooni kasutusele möödunud aastal. Soome majandusveed ulatuvad Soome territoriaalvetest Eesti ja Rootsi territoriaalveteni.

Majandustsooni seadusandlus keelustab nafta valamise merre ning seega on võimalik viia reostajad Soome kohtu ette. Seadusemuudatus võimaldab määrata trahve juba sündmuspaigal. Trahvi suurus sõltub laeva suurusest ja reostuse ulatusest. Trahvisummad algavad tuhandetest eurodest.

Varem tuli territoriaalvetest väljaspool toimunud reostamisest anda teada riigile, kelle lipu all laev sõitis. Haapasaari sõnul on selliseid teateid edastatud välisriikidele 20-30, kuid vaid paaril korral on Soome saanud teate, et korda rikkunud laeva omanikele on esitatud trahv.

Rootsi lubab samuti reostuspaigal laeva trahvida ning ametnike kinnitusel on naftareostuste arv tunduvalt vähenenud.

Eelmisel aastal avastati Soomes 48 juhtumit, kus laevad olid naftat merre lasknud. Kohtusse pole neist ükski jõudnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing