Persson pakub Bushile võõrutusretsepti

06. veebruar 2006, 12:43

Rootsi peaminister Göran Persson usub, et Rootsil oleks üht-teist õpetada USA presidendile, kes tunneb muret ameeriklaste suure naftasõltuvuse pärast.

'Osa sellest, mis me teeme, võiks pakkuda lahendusi ka USAle,' ütles Persson intervjuus ajalehele New York Times.

Rootsi, nii nagu USA president oma viimases aastaaruande kõnes, on seadnud konkreetseid eesmärke fossiilsete kütuste tarbimise vähendamiseks. Aastaks 2020 tahab Rootsi järsult seda sõltuvust vähendada.

Erinevust USAga on sedavõrd, et Rootsi rõhutab eelkõige keskkonnakaalutlusi ning uusi ärivõimalusi ettevõtetele. 'Minu rõhuasetus on kliimamuutusel, temal ei ole,' ütles Persson, võrreldes oma energiapoliitikat Bushi omaga. 'Minu rõhuasetus on ärivõimalustel, temal mitte. Muidu on aga meie argument sama,' lisas Persson, kelle sõnul on eesmärgiks vähendada sõltuvust maailma ebastabiilsetest piirkondadest imporditud naftast.

Rootsi toetab teadlikult ja järjekindlalt alternatiivsete kütuseliikide kasutamist. Näiteks on tuhanded majaomanikud asendanud õliküttel katlad puidugraanuleid kasutavate kateldega. Statistika näitab viimastel aastatel kütteõli müügi vähenemist Rootsis 85%. Ligi 450 Rootsi 4000 tanklast võimaldab tankida ka piirituskütust – aastaks 2010 peab see arv kasvama 2400-le. Saab ja Volvo on turule toonud alternatiivkütusel sõitvad autod – tänu valitsuse maksupoliitikale on piirituskütus tanklas bensiinist kolmandiku võrra odavam, ehkki selle tootmine on 40% kallim.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing