PM: Kollektsionääride seas on praakraha hinnas

07. veebruar 2006, 08:13

Praakraha, mis panga poolt hävitatakse, võib hea õnne korral omanikule tuua kopsaka lisateenistuse.

Aastate jooksul on Eesti Pank praakraha avastanud enam kui sajal korral ning need hävitanud. Samas on inimestele kätte jäänud kümneid praakkupüüre, mis on numismaatikute seas hinnas ning maksavad oma nominaalväärtusest mitu korda enam, kirjutab Postimees.

Aastas tuleb praakraha Eesti Panga kinnitusel välja keskmiselt kümme korda. Nii suurt praakpartiid nagu praegu sajakrooniste puhul, kus ühe turvamärgita on jäänud 30 000 kupüüri, ei ole varem olnud.

«Sagedamini ongi praaki juhtunud suuremate kupüüridega, sest seal on turvaelemente rohkem ning risk seetõttu suurem,» märkis ta. «Enim on defektseid üksikjuhtumeid ette tulnud 1994. ja 1999. aastal trükitud 100-kroonistega.»

Kui Eesti Panka jõudnud rahatähed lähevad hävitamisele, siis inimestel, kes oma leidu kohe pangakontorisse ümber vahetama ei torma, on lootus nende eest mitu korda suurem summa teenida. Numismaatiku, oksjonite korraldamisega tegeleva Gunnar Haljaku sõnul sõltub praakkupüüri hilisem väärtus tema leviku hulgast.

«Praakraha omandab suurema väärtuse siis, kui teade nende ringlusest on avalikkuseni jõudnud, sest siis saavad ka asjast huvitatud ringkonnad sellest teada,» rääkis ta. «Kui defektseid 500krooniseid on 40 ringis, nagu praegu räägitud, tõuseb nende väärtus kohe neli-viis korda.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing