Ülo Kaasik: Tööjõupuudus ja kiire palgatõus on majanduse ülekuumenemise märgid

08. veebruar 2006, 10:27

Ülo Kaasik Eesti Pangast ütles täna Äripäeva seminaril, et Eesti majanduses on ülekuumenemise märke.

'Tööhõive kiire kasv, töötute arvu vähenemine ja palgakasvu kiirenemine on märgid ülekuumenemist,' ütles Eesti Panga keskpangapoliitika majanduspoliitika allosakonna juhataja Ülo Kaasik.

2005. aasta statistika siiski ei näita veel erilist tööjõukriisi, nentis Kaasik. Eriti, kui vaadata statistikat maailma kontekstis. Samas on 8 protsenti Eesti arstidest täna juba töötamas Soomes.

Mullu kolmandas kvartalis kasvas hõive 2,5% ehk juurde tuli 15 000 töötavat inimest. Kõige enam kasvas hõive teenindussektoris.

Oluliselt kiirenes aga palgakasv. Kui 2004. aastal jäi see 8% ringi ja 2005. aasta kolmandas kvartalis 11%, siis mullu viimases kvartalis kasvas sotsiaalmaksu laekumine tervelt 17%. 'Ilmselt on palgakasv olnud tunduvalt kiirem, kui praegu saadaolev ametlik statistika näitab,' tõdes Kaasik.

Kui varem kasvas kiiremini riigisektori palk, siis mullu läks erasektor riigist mööda. 'See on muidugi majandusele hea, et riigisektor enam häid spetsialiste palgaga ära ei meelita, aga samas teeb murelikuks küsimus, et ega erasektoris palga kasv liiga kiire pole. Kas ettevõtjad on palkasid perspektiivitundega tõstnud, kas nad jaksavad seda palka tulevikus ka maksta,' ütles Kaasik.

Enim on palk kasvanud teeninduses ja meditsiinis, ka ehituses. Palga kasv on Kaasiku hinnangul siiski pigem seotud tootlikkuse kasvu, mitte tööjõu puudusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing