Kaheksa uut ELi maad ootavad elavat majanduskasvu

10. veebruar 2006, 09:52

Maalimapank avaldas kvartali majandusülevaates, et kaheksa uut Kesk-Euroopa ja Balti riikide maad loodavad elavat kasvu.

Regiooni suhteliselt kiiret toodangu kasvu möödunud kümnendil vedas Kesk-Euroopas tootlikkuse kasv, samal ajal kui Baltimaades vedasid toodangu kasvu investeeringud.

Slovakkias, Poolas ja Leedus kasvas tootlikkus aastatel 1996-2004 kolm protsenti. Lätis ja Tshehhi vabariigis kasvas tootlikkus samal ajal vaid 1,5 protsenti.

Poolas mõjutas tootlikkuse kasv valdavat osa majandussektoritest, eriti aga rohkem moderniseeritud tootmissektoreid.

Edasised haridussüsteemi reformid on tööjõu kvaliteedi seisukohalt kriitilise tähtsusega, märgib aruanne. Sellste strateegiliste ja sotsiaalselt oluliste sektorite ümberkujundamine, nagu näiteks rasketööstus, transport, kaevandus ja põllumajandus, vabastavad tööjõu senisest tootlikumate ettevõtmiste jaoks. Need poliitikad tuleb ellu viia koos edasise investeerimiskliima parandamisega.

Arvestades viimaseid trende Kesk-Euroopa maades, prognoosib Maailmapanga aruanne eelseisvateks aastateks edasist tootlikkuse kasvu 4 protsendi ulatuses Tshehhis ja Ungaris ning rohkem kui 5 protsendi ulatuses Slovakkias ja Poolas. Maailmapanga analüüs oletab, et kasv toimub ka Balti riikides, ehkki varasemast aeglasemalt.

Lähemalt saab majandusaruandest lugeda <#siit=http://www.worldbank.org/eu8-report>.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing