Euroopa Komisjon: Eesti majanduskasv on ligi neli korda kiirem kui eurotsoonis

10. veebruar 2006, 12:20

Euroopa Komisjon ennustab Eesti majanduse kasvuks sel aastal 7,2%, mis on ligi neli korda kõrgem kui eurotsooni keskmine 1,9%, edastab Bloomberg.

Koos Lätiga, kus kasvuks ennustatakse 7,7%, ollakse kõige kiiremini arenevad riigid Euroopa Liidus (EL).

Eile avaldatud Maailmapanga kvartaliaruande põhjal oli 8 uues EL liikmesriigis 2005. aasta kolmandas kvartalis tugev majanduskasv ja vähenes tööpuudus. EL8 hulka arvatakse Kesk-Euroopa ja Balti regiooni uusliikmed Poola, Tšehhi, Ungari, Slovakkia, Sloveenia, Leedu, Läti ja Eesti, vahendab Bloomberg.

„EL8 kasv on endiselt tugev, vaatamata kõrgele nafta hinnale, aeglasele Lääne-Euroopa taastumisele ja valimistest tingitud sisemisele ebastabiilsusele,” ütles raporti koostaja Thomas Laursen.

Vaatamata sellele hoiatavad EL ministrid järgmise nädala kohtumisel Eestit ja Lätit ohjama inflatsiooni ja vähendama kulutusi, kui soovivad ühineda euroga, edastab Bloomberg. EL rahandusvolinik Joaquin Almunia ütles prantsuse raadiole BFM, et kõrge inflatsioon raskendab euro kasutusele võttu Eestis 2007. aastal. “See sõltub inflatsiooni käitumisest,” lisas ta.

Maailmapanga hinnangul on uutest liikmetest vaid Sloveenia valmis euroga liituma jaanuaris 2007. Eesti, Läti ja Leedu peavad tõenäoliselt ootama Maastrichti rangete kriteeriumide tõttu.

Euroopa Komisjoni (EK) prognoosib 2006. aastal Eesti inflatsiooniks 3,3 % ja Lätis 6%. Peamiselt on hinnatõusu Eestis ja Lätis mõjutanud kütusehinnad, mis tõusid viimase aastaga 39 % võrra ning millele lisandub kiire tarbijahindade kasv.

Eesti soovib liituda euroga 2007 ja Läti 2008 aastal. EK hinnangul Eesti inflatsioon langeb, sest sõltub peamiselt kütusehindadest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing