Hansabank Markets: sel aastal erainvesteeringute maht väheneb

Gert D. Hankewitz 13. veebruar 2006, 14:32

Hansabank Marketsi koostatud Baltikumi majandusprognoosi järgi kasvab erainvesteeringute maht järgmisel aastal eelmise aasta 10% asemel 8,5%.

'Kasvu aeglustumine on seotud töötleva tööstuse väiksemate investeerimisplaanidega – pisut on kasvanud nende ettevõtete arv, mis kavatsevad sel aastal teha vähem investeeringuid kui 2005. aastal.' nenditakse aruandes.

Aruande järgi kavatseb enamus ettevõtteist investeerida mitmel põhjusel: suurem osa ettevõtteist (55,5%) tahavad suurendada tootmisvõimsusi (2005. aastal tegid seda 54,8% ettevõtteist) ning neist 70% kavatseb sealjuures muuta tootmist mitmekesisemaks.

'Oluliseks on ka investeeringud tootmise ratsionaliseerimiseks – kui eelmisel aastal tegi selliseid investeeringuid 52% ettevõtteist, siis sel aastal plaanivad seda teha 55% ettevõtteist. Lisaks planeeritakse investeeringuid keskkonnakaitsesse (25%), tööohutusesse(26%) ja tootmisvõimsuste renoveerimiseks (34%).'

Prognoosi kohaselt väheneb või jääb stabiilseks investeerimisaktiivsus kergetööstuses, puidutööstuses ning kummi- ja plastitööstuses. Suuremat kasvu võib oodata metallitööstuses ning ehitusmaterjalide tootmises, aga ka keemia- ja
toiduainetetööstuses. Kuna tootmisvõimsused on peaaegu täielikult rakendatud ehituses (95% oktoobris 2005), siis võib oodata investeeringuid ka ehituses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing