Kõrgõzstan nõuab USA-lt sõjaväebaasi eest sajakordset hinda

15. veebruar 2006, 14:10

Kõrgõzstan nõuab Ameerika Ühendriikidelt senisest sada korda suuremat rendisummat sõjaväebaasi kasutamise eest, vahendab ETV24.

Kõrgõzstani presidendi Kurmanbek Bakijevi sõnul on USA seni renti maksnud umbes kaks miljonit USA dollarit. 'Vastavalt meie uutele arvutustele peaksid nad maksma 207 miljonit,' ütles Bakijev Venemaa ajalehele Kommersant.

'Me ei ole nii rikas riik, et pakkuda selliseid teenuseid tasuta. Kuid ausalt öeldes, ma ei tea, missugune saab olema nende (Ameerika - toim.) vastus,' märkis president. Bakijevi sõnul võiksid ameeriklased Kõrgõzstanis olla vähemalt seni, kuni stabiliseerub olukord naaberriigis Afganistanis.

USA vägede jaoks oleks seni peamiselt Venemaa mõjuvõimu all olevas Kõrgõzstanis asuv sõjaväebaas äärmiselt oluline, sest võimaldaks ligipääsu paljudele Kesk-Aasia tulipunktidele. Ühendriigid loodavad oma sõjaväebaasi luua ka Usbekistanis.

Washington on seni piirkonna liidritelt saanud ebakindlaid vastuseid, sest kardetakse Valge Maja sekkumist kohalikku poliitikasse. Usbekistan nõudis eelmisel aastal seal paiknenud USA sõdurite lahkumist, kui Washington kritiseeris teravalt Taðkenti võimude vägivaldset tegutsemist Andiþanis.

Oma positsioone Kesk-Aasias soovib tugevdada ka Venemaa, kes rajab Kõrgõzstani õhuväebaasi. Paljude Lääne diplomaatide sõnul on selle näol tegemist lihtsalt sümboolse þestiga vastuseks Ühendriikide ambitsioonidele. Kõrgõzstan Venemaa baasi eest renti aga ei küsi, sest Bakijevi sõnul on see kahe riigi koostöölepingu üks osa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing