Euroopa Parlament toetas ELi teenuste turu avamist

16. veebruar 2006, 13:47

Euroopa Parlament andis täna rohelise tee ELi teenuste turu avamisele, hääletades esimesel lugemisel ELi teenuste direktiivi eelnõu poolt.

Eelnõu poolt hääletas 394 ja vastu 215 Euroopa parlamendi saadikut. 33 saadikut ei hääletanud.

Direktiivi jõustumisega kaoksid tõkked nende ettevõtete teelt, kes tahaksid minna ja pakkuda oma teenuseid ka väljaspool koduriiki teistes ELi liikmesriikides. Direktiivi alla käivad kõikvõimalikud teenused alates iluteenustest juuksurisalongides, elektrikutest, torumeestest, arhitektidest, infotehnoloogia- ja ehitusfirmadeni, vahendab Bloomberg.

Samas on täna parlamendis esimese kinnituse saanud direktiiv algse eelnõuga võrreldes oluliselt lahjem kompromiss. Kadunud on nn asukohamaa printsiip, milles ettevõte oleks saanud teises liikmesriigis teenust osutada oma koduriigi seaduste järgi. Nüüd tuleb tänu ametiühingute survel sisse viidud parandusettepanekutele näiteks Prantsusmaale tööle mineval Poola torumehel arvestada Prantsusmaa tööseadusi ja palgatingimusi.

Huvigruppide survel jäi direktiivi alt välja rida teenuseid nagu tervishoid, haridus, mitmed avaliku sektori teenused ning hasartmängud, millest paljud riigid kopsakat maksutulu saavad.

Eelnõu hääletamise eel Euroopa Parlamendis toimusid Strasbourgis arvukad ametiühingute ja teiste huvigruppide protestid direktiivi vastu, mis väidetavalt avab tee odava tööjõu tulvale ELi uutest liikmesriikidest ning „sotsiaalsele dumpingule”.

Teenuste arvele langeb 70% ELi 13 triljoni dollari suuruses majanduses. Turu avamisest ennustatakse vähemalt 600 000 uue töökoha teket.

Täna oli ELi teenuste direktiiv alles Euroopa Parlamendis esimesel lugemisel. Nüüd läheb eelnõu tagasi Euroopa Komisjoni, kes koostab ELi valitsusjuhtide jaoks uue eelnõu teksti tõenäoliselt märtsikuus toimuvaks ELi majandusalaseks tippkohtumiseks. Siis läheb eelnõu tagasi parlamenti teisele lugemisele. Seaduseks ei saa teenuste direktiiv enne 2009. või 2010. aastat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing