PM: Ainulaadne andur tõi riigilt kopsaka preemia

17. veebruar 2006, 08:12

Suurima riigi teaduspreemia sai tänavu teadlaste meeskond, kelle leiutatud andur aitab välja töötada uusi materjale ning ravimeid.

Kokku jagas valitsus teaduspreemiateks 2,15 miljonit krooni, kirjutab Postimees.

Tänavu andis riik esmakordselt välja poolemiljonilise preemia innovaatilise tooteni viinud teadus- ja arendustöö eest. Selle pälvis keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi teadlaste kollektiiv, kuhu kuuluvad Ago Samoson, Tiit Tuherm, Jaan Past, Andres Reinhold ja Tiit Anupõld.

Keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi vanemteaduri Samosoni sõnul võimaldab nende leiutatud andur tunduvalt täpsemalt määrata ainete ehitust ja siseliikumisi.

Andur võimaldab teha järeldusi aatomituumade omavaheliste kauguste ja liikumiste kohta, mida kasutatakse nii alusuuringutes füüsikast bioloogiani kui ka uute materjalide ja ravimite väljatöötamisel.

Samosoni sõnul kasutavad nende andurit näiteks uute ravimite või materjalide väljatöötamisega tegelevad laborid ning see teeb nende töö kiiremaks ja täpsemaks.

Mitukümmend tuhat eurot maksvaid andureid valmistab instituut juba viiendat aastat peamiselt välismaa teaduskeskuste ja ülikoolide jaoks ning huvi nende vastu on Samosoni sõnul suur.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing