Justiitsministeerium saatis kooskõlastusringile lepitusmenetluse seadustava eelnõu

Gert D. Hankewitz 21. veebruar 2006, 15:00

Justiitsministeerium saatis eile kooskõlastusringile eelnõu, mille eesmärgiks on seadustada võimalus kohtuväliseks lepitusmenetluseks kriminaalasjades.

'Lepitusmenetlus on osa euroopalikust karistuspraktikast ning on eriti abiks väiksemates kogukondades kuritegudest ning nende tagajärgedest ülesaamiseks,' sõnas kriminaalpoliitika asekantsler Martin Hirvoja. 'Lepitamine aitab ohvrit ning paneb ka kurjategija enam oma teo üle järele mõtlema.'

Lepitamise käigus antakse kannatanule ja kuriteo toimepanijale võimalus erapooletu lepitaja vahendusel arutada kuriteoga seonduvat ning saavutada kokkulepe tekitatud kahjude osas. Seega on lepitamise olulisteks osadeks on kannatanu osalus ja kokkuleppe sõlmimine kuriteoga tekitatud kahjude heastamiseks.

Õnnestunud lepitamise järel võib prokuratuur või kohus teise astme kuritegude puhul kriminaalmenetluse lõpetada. Raskemate kuritegude puhul võib leppimisega kaasneda karistuse kergendamine.

Lepitamist hakkavad eelnõu kohaselt ohvriabiteenuse raames korraldama sotsiaalkindlustusameti juures töötavad piirkondlikud lepitajad.

Lepitusmenetluse ellurakendamine on Eestile kohustuslik seoses ohvri seisundit kriminaalmenetluses käsitleva Euroopa Liidu Nõukogu raamotsusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing