PM: Energiahiid unistab oma monopoli lõpust

23. veebruar 2006, 07:46

Eesti Energia juhid kaaluvad ettepanekut, et valitsus võiks loobuda Brüsselilt välja kaubeldud eriõigusest ja avada elektrituru konkurentsile varem.

Ettepanek on osa energiahiiu uuest strateegiast. Idee lõpetada monopoolne seisund on nii uus, et seda ei ole ametlikult tutvustatud isegi energiakompanii nõukogu liikmeile, kirjutab Postimees.

«See ettepanek ei üllata mind,» kommenteeris energiaturu inspektsiooni asejuht Margus Kasepalu. «Kui Soome kaabel saab valmis, võib Eesti Energia tahta Põhjamaades vabamalt tegutseda.»

Eesti saavutas liitumisläbirääkimistel euroliidult eriõiguse hoida elektriturg kuni 2013. aasta alguseni suletuna. Põhjusena nimetati toona vajadust investeerida Virumaa põlevkivijõujaamadesse.

Suletud turg tähendab elektriimpordi keeldu ja ka seda, et riik ei kontrolli energiaturu inspektsiooni kaudu mitte ainult ülekande hinda elektrivõrgus, vaid ka elektrihinda Narva jõujaamades.

Avatud turul aga kaob ära kontroll jõujaamade ja impordi üle, ülekande hind jääb jätkuvalt inspektsiooni jälgimise alla.

Esialgse kava järgi võiks energiafirma tahta turu avamist 2009. aasta algusest, aga pole ka välistaud soov, et see võiks juhtuda juba varem.

«Kui turg avatakse varem, on võimalused meil ja tarbijal,» lausus Eesti Energia juhatuse liige Lembit Vali. «Kas me sellest kasu saame, selgub, kui turg avaneb. Aga mida varem turg vabaneb, seda parem on kõigil turuosalistel.»

Majandusministeeriumi energeetikaosakonna juhataja Einari Kiseli sõnul tähendab turu vabaks laskmine suure tõenäosusega hinnatõusu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing