Kaarel Tarand: presidendita on parem

28. veebruar 2006, 11:16

Sirbi peatoimetaja Kaarel Tarandi sõnul on mitmeparteisüsteem Eesti arengule märksa kaalukama tähendusega kui presidendi olemine või olematus, kirjutab ETV24.

'Riigiaparaadis tehakse presidendi olemasolu tõttu üsna palju tühja tööd,' rääkis Tarand Terevisioonile.

'Meenutame kasvõi täiesti mõttetut pingpongi mõne seadusega, mida president on otsustanud mittepõhiseaduslikel põhjustel parlamenti tagasi saata. Siis on see jälle talle tagasi saadetud ning lõpuks on vaidlusega tegelenud riigikohus,' ütles Tarand.

Tarandi sõnul topib president selle asemel et olla riigi elu edendaja, hoopis riigile kaikaid kodaratesse.

'Kui mõni asi on ennast praktikas näidanud tarbetu, kasutu, üleliigse või mitte-eesmärgipärasena, siis tuleb seda arutada ja arutamiseks on oma kindlad ajad,' ütles Tarand. 'Näiteks praegu, aasta enne parlamendivalimisi, on otstarbekas arutada küsimusi, mida järgmine riigikogu koosseis peaks otsustama, kui rahvaarutelul jõutakse mingi järelduseni.'

Tarand heitis Eesti senistele presidentidele ette ka liigset vastandumist erakondadega.

'President vastandab ennast parteidele, teatab, et tema on parteideülene ning parteid on praktiliselt bandiitide jõugud, kes röövivad ja riisuvad rahvast, kasutades selleks endale mingil imelikul viisil saadud mandaati. See on kodanikule tema riigist eksliku ettekujutuse loomine,' arvas Tarand. 'Ilma erakondadeta me ei saa läbi, ilma presidendita saame suurepäraselt.'

'Mulle tundub, et erakonnad ja mitmeparteiline demokraatiasüsteem on Eesti riigi ja rahva arengule märksa olulisem ning kaalukama tähendusega kui ühe presidendi olemine või olematus,' sõnas Tarand.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing