Sotsiaalministeerium: Linnugrippi nakatumise oht on jätkuvalt väike

02. märts 2006, 09:54

Tänases Eesti Päevalehes on ilmunud väärinfo, mis ütleb, et linnugrippi võib nakatuda kuni veerand Eesti elanikest, teatas sotsiaalministeerium.

Ministeerium kinnitas pressiteates, et linnugripi tüvi H5N1 ei nakka inimeselt inimesele ja sellepärast on võimalik vaid üksikute inimeste nakatumine.

Tervishoiuameti juhi Üllar Kaljumäe sõnul on terves maailmas alates 2003. aastast laboratoorselt kinnitatud linnugripi juhtumeid 173. 'Kui inimese linnugrippi nakatumine peaks Eestis juhtuma, siis on tegu üksikute inimestega,' täpsustas Kaljumäe.

Üllar Kaljumäe rääkis kommentaaris pandeemilisest gripist, milleks tervishoiuamet ja sotsiaalministeerium ennetavalt valmistuvad. Pandeemiline viirus võib tekkida, kui linnugripp ja tavagripp ühinevad. Linnugripi tüvi H5N1 ei tekita pandeemiat, selleks peab viirus muteeruma. Tänaseni ei ole maailmas pandeemilise gripi viirust tekkinud.

Pandeemiaks nimetatakse erakordselt suurt gripi epideemiat, mis levib ulatuslikult üle riigipiiride, haarates paljusid riike ja kontinente ning millega kaasneb inimeste kõrge haigestumine ja suremus. Gripipandeemia oht tekib juhul, kui ringlusse ilmub uus, varem mitte esinenud gripiviirus, viirus levib aktiivselt inimeselt-inimesele ja kui uus viirus on kõrge suremusega.

Gripipandeemiaks saab pidada alles sellist olukorda, kus ühes või mitmes omavahel seotud piirkonnas esinevad suuremad 25-50 haigusjuhuga ning mitmenädalase kestvusega gripipuhangud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing