Baltimaad hakkavad uurima tuumajama rajamise võimalikkust

Liis Kängsepp 08. märts 2006, 13:53

Baltimaade energiafirmade juhid allkirjastasid täna ühiste kavatsuste protokolli Leetu uue tuumajaama rajamise võimalikkuse uurimiseks.

Tuumaelektrijaama teostatavusuuring on plaanis läbi viia käesoleva aasta 1. novembriks. Memorandumi kohaselt osalevad kolm ettevõtet projektis võrdsetel alustel ning projekti juhtimiseks moodustatakse juhtkomitee, milles on esindatud iga riigi energiaettevõtte juhid. Ka projekti kulud jagunevad võrdselt kolmeks.

Lietuvos Energija peadirektori Rymantas Juozaitise sõnul kaardistavad energiaettevõtted täna sõlmitud kokkuleppe kohaselt uue tuumajaama rajamise võimalikkuse nii tehnoloogia, keskkonna, elektriülekande, finantseerimise kui ka õiguslikest aspektidest lähtuvalt.

“Uuring aitab teha kõige sobilikuma otsuse kolme Balti riigi jaoks, et tagada elektri varustuskindlust ja tootmisvõimaluste mitmekesisust,” sõnas Juozaitis.

Kolme Balti riigi energiafirma juhtide hinnangul on tootmisvõimsuste mitmekesisus energiasõltumatuse ja julgeoleku aspektist väga oluline.

Eesti Energia juhatuse esimehe Sandor Liive sõnul on Eesti Energia tundnud huvi tuumaelektrijaama rajamise projektides osalemise vastu ja täna kolme Balti riigi energiakompanii vahel sõlmitud kokkuleppe loob selleks reaalse võimaluse.

“2002. aastal koos Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga tellitud uuringule tuginedes sai selgeks, et tootmisportfelli mitmekesistamiseks on tuumajaam üks tõsiseltvõetavamaid võimalusi. Usume täna, et otstarbekas on tõsisemalt uurida koostöövõimalusi Leeduga, sest meie lähinaabrist koostööpartneril on olemas vajalik infrastruktuur ja kogemus,” lisas Liive.

27. veebruaril tegid Eesti, Läti ja Leedu peaministrid ühisavalduse, millega kindlustati toetus rahvuslike energiafirmade algatusel uue tuumajaama rajamise võimalikkuse uurimiseks ja Balti riikide ühtse energeetikastrateegia koostamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing