Jõks lubaks vangid valima

Gert D. Hankewitz 13. märts 2006, 14:37

Õiguskantsler Allar Jõks on pöördunud põhiseaduskomisjoni poole ettepanekuga muuta vangidelt valimisõigust võtvat seadust, kirjutab Eesti Päevaleht Online.

Komisjoni hinnangul on aga keeruline korraldada kohtumisi kandidaatidega ning pakkuda valimisi puudutavat informatsiooni.

Tänane põhiseaduskomisjoni arutelu kinnipeetavate valimisõiguse teemal tulenes õiguskantsleri Allar Jõksi kirjast põhiseaduskomisjonile, milles õiguskantsler avaldas arvamust, et valimisseadust on selles küsimuses vaja muuta.

Õiguskantsler leidis, et Eesti valimisseadused ja rahvahääletuse seadus on vastuolus põhiseadusega selles osas, mis välistavad kõigi kohtu poolt süüdi mõistetud ja kinnipidamiskohas karistust kandvate isiku õiguse hääletada. Õiguskantsleri hinnangul oleks kõige kiirem ja efektiivsem lahendus põhiseaduspärase olukorra saavutamiseks vastavate muudatuste sisseviimine juba Riigikogu menetluses olevas valimisseaduseid muutvas eelnõus.

Põhiseaduskomisjoni möönis probleemide olemasolu, kuid tõdes siiski, et kinnipeetavate valimisõigust puudutav teema on komplitseeritud ja see vajab põhjalikumat analüüsi. Komisjoni liikmed ja ka justiitsministeeriumi esindaja leidsid, et on keeruline tagada vangide õigust valimistel hääletada, saada piisavalt valimisi puudutavat informatsiooni ning kohtuda saadikukandidaatidega.

Komisjon pidas vajalikuks teema arutelu jätkata, kaasates sellesse ka eksperte.

Praegu on kinnipeetavate valimisõigus erinevates Euroopa riikides reguleeritud erinevalt. Eestis kehtib kinnipeetavate täielik valimisõiguse piirang. Näiteks Hispaanias, Luksemburgis ja Rumeenias saab valimisõigust ära võtta vaid kohtu otsusega lisakaristusena. Prantsusmaal otsustab kohus, kas kinnipeetule antakse hääleõigus. Austria ei luba valida isikuil, kes on süüdi mõistetud tahtliku kuriteo eest enam kui üheks aastaks. Itaalia piirab aga valimisõigust enam kui viieaastase vabadusekaotuse puhul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing