Passidesse lisanduvad biomeetrilised andmed

30. märts 2006, 14:11

Valitsus saatis Riigikokku isikut tõendavate dokumentide ja riigilõivuseaduse muutmise eelnõu, millega lubatakse biomeetriliste andmete kasutuselevõtmine.

Ühtlasi seadus lühendab isikut tõendavate dokumentide kehtivusaega seniselt 10 aastalt 5 aastale.
„Inimesele unikaalsete biomeetriliste andmete kasutuselevõtt kaitseb dokumente paremini võltsimise ja kuritahtliku kasutamise eest,” ütles siseminister Kalle Laanet. „Biomeetriliste tunnuste kandmine reisidokumentidesse on oluline eelkõige Euroopa Liidu välispiiridel isikute paremaks kontrollimiseks. Nii saavad õiguspäraselt reisivad inimesed sujuvamalt piiri ületada ning võltsitud ja varastatud dokumentide kasutajaid on võimalik paremini avastada.”

Vastavalt Euroopa Liidu Nõukogu määrusele kantakse reisidokumentidesse kaks biomeetrilist identifikaatorit, näokujutis ja sõrmejäljed. Tehniliselt tähendab see, et reisidokumendile lisatakse mikrokiip, millele on elektrooniliselt kantud dokumendi omaniku näokujutis ja kaks sõrmejälge. Näobiomeetria on isikuttõendavates dokumentides kavas kasutusele võtta 2006. aasta sügisest, sõrmejäljed võetakse kasutusele kõige varasemalt 2009. aastal.

Inimestel, kellel on kehtiv reisidokument olemas, ei ole vaja biomeetria kasutuselevõtu tõttu uut dokumenti taotlema hakata. Kõik varem välja antud dokumendid kehtivad neis märgitud kehtivusaja lõpuni, nagu on rahvusvaheline tava.

Seadus on kavandatud jõustuma 28. augustil 2006.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing