PM: Alkoholi ja tubaka hinna tõus on euro tõttu edasi lükkumas

31. märts 2006, 07:50

Valitsus püüab kavandatud aktsiisitõusu edasilükkamisega suruda hinnatõusu järgmiseks suveks tasemele, mis on vajalik eurole üleminekuks.

Valitsus kiitis eile heaks rahvaliitlasest rahandusministri Aivar Sõerdi poolt valitsuse kabinetiistungile esitatud memorandumi, mille kohaselt lükatakse selleks ja järgmiseks aastaks kavandatud alkoholi, tubaka ja kütuse aktsiisitõusud edasi 2008. aasta algusesse, kirjutab Postimees.

Riik kaotaks küll aktsiisituludena seetõttu kahe aasta jooksul kokku 610 miljonit krooni, kuid suruks inflatsiooni 3,3 protsendilt 2,8-le. Rahandusministeeriumi hinnangul peaks sellest piisama, et järgmise aasta aprillis vastaks Eesti inflatsioon eurole üleminekuks vajalikule tasemele. Sel juhul oleks Eesti valmis euroga liituma 2008. aasta algusest.

'Tulenevalt mitmesugustest täiendavatest hinnasurvetest lähiaastate jooksul ei pruugi 2007. aastast paremat hetke lähiajal kriteeriumi täitmiseks tulla,' põhjendas Sõerd aktsiisitõusude edasilükkamise vajadust.

Keskerakonna liider, majandusminister Edgar Savisaar suhtus Sõerdi ettepanekusse ettevaatlikult ega kiirustanud seda toetama.

'Meil ei ole vaja inflatsiooni üheks hetkeks alla suruda, et 'Potjomkinit' teha,' rääkis Savisaar. 'EL on huvitatud sellest, et inflatsioon uutes liikmesriikides oleks piisavalt madal.'

Hansapanga analüütik Maris Lauri ei usu, et aktsiiside alandamine inflatsioonile erilist mõju avaldaks, sest riiklikust hinnalisast rohkem mängib rolli nõudlus ja konkurents.

'Alkoholihinnad ei pruugi ka aktsiisitõusu korral eriti tõusta, sest konkurents on tugev ning ostuturiste võib jääda vähemaks,' põhjendas Lauri.

Tema sõnul on olemas mõningad märgid, et tänu majandusbuumile on konkurents vähenemas ning tarbijad on muutumas hindade suhtes hooletumaks. 'Praegu on seetõttu rohkem tegureid euro vastu kui poolt,' tõdes Lauri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing