PM: Õunapuu annaks maavanematele võimu juurde

04. aprill 2006, 07:57

Minister Jaan Õunapuu tahab anda maavanemaile mõjukust juurde, kohustades neid koostama piirkondlikke arengukavu.

Ministri plaan selgub äsja avalikustatud regionaalarengu suunamise seaduse eelnõust, kirjutab Postimees.

Selle järgi tuleb maavanemail koostada maakonna arenguplaan ja selle rahastamise kava. Viimasega omakorda tuleks kõigil riigiameteil ja ka riigieelarve koostajail arvestada. Seda nii sisemaise kui ka euroliidu raha jagamisel.

Õunapuu kinnitas, et kohalike huvide suurema arvestamisega loodab valitsus edendada regionaalpoliitikat. Seni see Eesti eri valitsustel õnnestunud ei ole.

'Hoolimata riiklikust regionaalse arengu strateegiast ka 2005. aastal erisused maakondade vahel on järjest kasvanud,' ütles Õunapuu.

Pole saladus, et nii sissetulekute kui ka näiteks rahvastiku väljarände poolest erinevad Eesti eri piirkonnad nagu öö ja päev.

Palgad on erinevad ja paljudest maakondadest lahkuvad nooremad ja tegusamad inimesed keskustesse, kus parem väljavaade elujärje parandamiseks.

Just nimelt kohalike otsustajate vähest kaasarääkimisõigust riiklike investeeringute tegemisel teedevõrku või ka näiteks koolidesse on viimasel ajal paljud pidanud põhjuseks, miks mõni maakond kaotab külgetõmbavust teiste ees.

'See seadus võiks olla üks hoob, mis aitaks tasakaalustada Eesti arengut, aitaks kaasa Lõuna- ja Põhja-Eesti vastuolu leevendamisele,' arvas Viljandi maavanem Kalle Küttis.

Küttis ütles, et praegu on lootust raha saada maakondades vaid neil projektidel, millel võimupartei või mõne mõjuka huvigrupi toetus.

Lisaks näevad raha jagavad ministeeriumid ja riigiametid tema sõnul vaid oma huve. Ta tõi näiteks teede parandamise, mida maanteeamet otsustab kohalikelt küsimata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing