USA suurim madratsitootja läheb börsile

04. aprill 2006, 11:11

USA suurima madratsitootja Sealy peaks majandusveebilehe Investor"s Business Daily andmeil minema sel nädalal Ühendriikides börsile.

Aktsiate esmast avalikku pakkumist (IPO) korraldavad investeerimispangad Citigroup ja Goldman Sachs ja emissiooni hinnavahemikuks on määratud 14-16 dollarit.

Viimased kakskümmend aastat on USA madratsite müügiturg olnud nii rahulik, et ajanud une peale. 1984.-2004. aastani on International Sleep Products assotsiatsiooni andmeil kasvanud turg USAs keskmiselt 6,3%. Vaid 2001. aastal oli müügimahtudes kerge tagasiminek. Seevastu 2005. aastal kasvas sektori müügimaht 11,9%.

Sealy käes on umbes 20% USA turust, samas kui madratsiäriga tegeleb riigis umbes seitsesada firmat.

Sealy börsiletulekut on sillutanud mitmed suunatud aktsiaemissioonid ja restruktureerimine. Madratsifirma juured ulatuvad juba 1881. aastasse ning kuni 1989. aastani oli tegemist ka börsifirmaga, mis väikeaktsionäridelt kokku osteti ja börsilt minema viidi.

Restruktureerimine on aidanud vähendada küll administratsioonikulusid, kuid sellest hoolimata on ettevõtte võlakoorem suur, ulatudes 961 miljoni dollarini.

Sealy teenib 20 miljoni aktsia müügist umbes puhtalt kätte 277 miljonit dollarit. Sellest 125 miljonit dollarit makstakse erakorralisteks dividendideks olemasolevatele aktsionäridele, 11 miljonit lõpetamistasuks praegusele suuromanikule ja 17,3 miljonit juhatuse boonusteks. Ülejäänu läheb võlgade teenindamiseks.

Võlakoorma taga on kogu sektorit pinges hoidev tooraine probleem. Madratsite tootmisel läheb vaja terast ja nafta kõrvalsaadusi, mille hind on viimastel aastatel väga kiiresti kasvanud.

'Positiivne, et tegemist on turuliidriga,' ütles IPO Desktop president Francis Gaskins. 'Tal läheb hästi, kuna inimestele meeldib alati suurte firmade börsiletulek.'

Pärast kolme aastat paigalpüsinud müüki kasvas 2005. aastal firma müügimaht 12%, ulatudes 1,47 miljardi dollarini. Ülemöödunud aasta kahjum pöörati lõppenud aastal 0,91 dollari suuruseks kasumiks aktsia kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing