PM: Eesti teadlaste HIV-vaktsiini süstitakse katseks aafriklastele

05. aprill 2006, 07:52

Lõuna-Aafrika Vabariigis Johannesburgis on alanud katsed, kus Eesti teadlaste leiutatud HIV-vaktsiini katsetatakse 60 inimese peal.

Lõuna-Aafrika Vabariigis, kus iga viies elanik kannab veres HI-viirust, on see esimene kord, kus inimeste peal püütakse katsetada terapeutilist vaktsiini – viirusekandjate puhul eeldatakse, et vaktsiin peaks vähendama viiruse hulka nende veres, kirjutab Postimees.

Turule jõudmiseks peab ravim läbima kolm etappi kliinilisi katseid, Aafrikas alanud katsed on teise etapi avalöök.

Kõik maailma suurimad ravimifirmad on osalised võidujooksus eduka HIV-vaktsiini nimel. Seni pole kellelgi õnnestunud toimiva vaktsiiniga turule tulla.

Tartu teadlaste leiutatud ning Soome biotehnoloogiafirma FIT Biotech arendatavat vaktsiini on seni katsetatud Soomes nii HIV-positiivsete kui ka tervete inimeste peal. Nende katsete eesmärk oli veenduda, et uudne geenivektortehnoloogial põhinev vaktsiin ei kujuta inimesele ohtu. Katseis osales 13 nakatunut ning 28 tervet inimest.

Esimeste üliväikeste doosidega katsete tulemusena selgus, et vaktsiin suutis osal katsealustest tekitada viiruse suhtes immuunsuse.

Samaaegselt on FIT Biotechis väljatöötamisel nii terapeutiline vaktsiin neile, kes on juba viirusega nakatunud kui ka ennetav vaktsiin tervetele inimestele.

Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi direktori, FIT Biotechi Eesti filiaali juhataja Mart Ustavi sõnul jõudis firma katseteni Aafrikas pärast seda, kui Eesti sotsiaalministeerium leidis 2004. aastal, et Eestis pole patsiente, kes sellistes katsetes osalemiseks sobiksid.

LAVis tehakse katseid 18 kuud, maksma lähevad need miljon eurot ehk 15,6 miljonit Eesti krooni. Kulud katavad FIT Biotechi investorid.

Järgmine katsering, kus ennetavat vaktsiini inimeste peal proovitakse, läheb töösse Euroopa Liidu raha toel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing