Pikaajalise elaniku staatusega kaasnev keelenõue ei puuduta alalise elamisloaga isikuid

Gert D. Hankewitz 07. aprill 2006, 10:22

Välismaalaste seaduse muutmise eelnõu menetlemisel otsustati välja tuua integratsiooninõuded pikaajalise elaniku elamisloa saamiseks alates 1. juunist 2007.

„Integratsiooninõude idee seisneb selles, et välismaalane, kes soovib ennast Eestiga pikemalt siduda, peab pikaajalise elaniku elamisloa taotlemisel alates järgmise aasta juunist oskama algtasemel eesti keelt,” ütles siseministeeriumi välismaalaste osakonna juhataja ülesannetes Kert Valdaru.

1. juunini 2007. aastal ei nõuta pikaajalise elaniku elamisloa taotlejatelt keeleeksami sooritamist. Nii saavad pikaajalise elamisloa tingimustele vastavad isikud pärast välismaalaste seaduse muudatuse jõustumist Riigikogus 1. juunil 2006. aastal taotleda antud staatust ilma täiendavate nõueteta.

„Isikud, kes omavad hetkel alalist elamisluba, saavad pikaajalise elaniku elamisloa automaatselt ja nendelt keelenõude täitmist ei nõuta,” lisas Kert Valdaru.

Keeleeksami sooritamisest on vabastatud samuti alla 15-aasta ja üle 65-aasta elanikud; isikud, kes on omandanud põhi-, kesk- või kõrghariduse eesti keeles; täisealised piiratud teovõimega isikud ning isikud, kes oma terviseseisundi tõttu ei ole püsivalt võimeliselt keeleeksamit sooritama.

Välismaalaste seaduse muutmise seaduse eelnõu väljatöötamine on tingitud kohustusest viia Eesti seadused vastavusse Euroopa Liidu õigusega. Pikaajalise elaniku staatust käsitleva direktiivi eesmärk on ühtlustada liikmesriikides kolmandate riikide kodanike elamise ja töötamise tingimused Euroopa Liidus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing