Pärnu PM: 12 000kroonine kuupalk jätaks keskmise eestlase kodumaale

18. aprill 2006, 08:02

Hansapanga peaanalüütiku Maris Lauri arvamuse kohaselt loobuks keskmine eestlane välismaale tööle minemast, kui tema kuupalk oleks 11 000–12 000 krooni.

Hansapanga Lääne-Eesti regiooni ja Eesti kaubandus-tööstuskoja Pärnu esinduse korraldatud majandusteemalisel pärastlõunal esinenud Lauri ütles, et lähiajal ootavad Eesti ettevõtjaid ees probleemid tööjõuga. Et järjest tihenevas konkurentsis ellu jääda, tuleb leppida väiksema kasumlikkusega, olla tähelepanelikum kulude osas ning korraldada tootmine-teenindamine ümber kallimasse turunišši, kirjutab Pärnu Postimees.

'Kas on olemas riiklik programm, et tööjõu väljavoolu Eestist peatada?' tahtis üks ettevõtja teada.

'Sellist programmi ei ole, ei riigil ega ühelgi erakonnal. Mingil hetkel sunnib olukorra tõsidus otsustama. Tõenäoliselt alustab kõva palgatõusuga riigisektor ja jagab laiali selle kaks-kolm miljardit, mis meil on,' vastas Lauri.

Hansapanga peaanalüütik tõdes, et Eestil on tööjõu lahkumisega veel hästi läinud. Hinnanguliselt on välismaale kõrgemat palka ja teistsuguseid töökogemusi otsima läinud 10 000 – 20 000 inimest ehk kuni kolm protsenti tööealisest elanikkonnast.

'Lätis-Leedus hinnatakse lahkunute hulka kümne protsendini tööealisest elanikkonnast,' rääkis Lauri. 'Väga madal palk ja kõrge tööpuudus ei kao inimeste mälust kiiresti. Leedus on praegu väga kõrge palgakasv, aga inimesed lahkuvad endiselt.'

Lauri oli koostanud tabeli, milles võrreldi Eesti palku, hinnataset ja tootlikkust Saksamaa, Soome ja Suurbritannia vastavate näitajatega. Saksamaa palk on Eestist 6, Soome palk 4,8 ja Suurbritannia palk 6,2 korda suurem. Hinnatase on aga Saksamaal 1,7 korda, Soomes 1,9 korda ja Suurbritannias 1,6 korda meist kõrgem.

Hinnatasemega sarnased on ka tootlikkuse näitajad. Saksamaa tootlikkus on 1,8, Soome tootlikkus 2 ja Suurbritannia tootlikkus 1,9 korda Eesti omast kõrgem.

Kui Eesti töötajate palgad ei tõuse, pidurdub majanduskasv Lauri väitel paari aasta pärast järsult ja majandus läheb pikaajalisse seisakusse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing