EPL: Savisaar põlistab Eesti Raudtee kuldaktsiat

18. aprill 2006, 07:37

Eesti Raudtee enamusaktsionäri BRSiga vägikaigast vedav majandusminister Edgar Savisaar algatas seaduseparanduse sihiga hoida ettevõtte kuldaktsia riigile.

Riigile vetoõigust andva nn kuldaktsia küsimus kerkis teravalt üles viimasel raudteefirma aktsionäride üldkoosolekul, kus BRS pani hääletusele kuldosaku äravõtmise ettepaneku. Kuigi riigil õnnestus 5. aprillil kuldaktsia säilitada, on BRS (Baltic Rail Services) lubanud selle Euroopa Kohtus tühistada, kirjutab Eesti Päevaleht.

Senise kohtupraktika ja ka Euroopa Komisjoni seisukohtade valguses on BRSil põhjust loota edule, sest riigi eriõigus äriühingus 'kujutab endast õigustamatut kapitali vaba liikumise piirangut' ja pärsib investeerimist.

Savisaar tahab täiendada erastamisseadust punktiga, mis annab riigi esindajale voli kasutada kuldaktsiast tulenevaid õigusi või vastanduda ettevõtte nõukogus teatud küsimustele juhul, kui kavandatavate otsuste elluviimine tooks kaasa 'õigusaktide rikkumise või avaliku huvi olulise kahjustamise'. Eelnõu sätestab samas nii vastuhääletamise põhjendamise nõude kui ka õiguse seda vaidlustada.

Savisaare trump on Euroopa Kohtu lahend, mille järgi on kuldaktsia seaduslik siis, kui ta teenib üldisi huve. BRSile kuulub 66 ja riigile 34 protsenti Eesti Raudteest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing