Töökäte puudus väljendub juba ka rohketes tööõnnetustes (täiendatud)

24. aprill 2006, 10:28

Selle aasta I kvartalis registreeriti Tööinspektsioonis viiendiku võrra rohkem tööõnnetusi, kui eelmisel aastal, teatas inspektsioon.

Põhjustena, miks õnnetusi toimub rohkem kui varem, toob Tööinspektsioon välja asjaolu, et töö on muutunud tunduvalt intensiivsemaks, kuna kogemustega töötajad on läinud välismaale tööle ning nad on asendatud mitteküllaldase väljaõppe ja väheste kogemustega töötajatega. Eriti puudutab see ohtlikumaid tegevusvaldkondi nagu ehitus ja töötlev tööstus.

Tööinspektsiooni peadirektori Priit Siitani sõnul on juba mitmel viimasel aastal näha, et Eestis eriti noortega juhtub rohkesti tööõnnetusi. Samas näiteks võrdlusena Soomes juhtub Siitani sõnul palju õnnetusi just vanemate töötajatega, kes on ehk tööd tehes muutunud ohutusnõuete suhtes lohakamaks.

'Meil on õnnestuste põhjused on ikkagi selles, et tööohutusalane juhendamine enne inimese tööle lubamist on sageli lihtsalt formaalne,' rääkis Siitan. 'Noor inimene sageli ei julgegi nõuda ohutut töökeskkonda.'

Siitani sõnul süüdistavad tööandjad jätkuvalt tööõnnetustes töötajaid ning väga vähe tunnistavad oma süüd.

Osalt tuleneb tööõnnetuste arvu kasv ka sellest, et ettevõtjad registreerivad ametlikult rohkem tööõnnetusi. Siiski võib Priit Siitani sõnul tegelik tööõnnetuste arv olla 5-6 korda suurem praegu registreeritud õnnetuste arvust, sest väiksemad tööõnnetused jäetakse praegu väga sageli registreerimata.

Ehitusfirma AS Harju Ehituse juhatuse esimees Aare Neudorf ütles, et kuigi tema juhitavas firmas pole tööõnnetusi juhtunud, siis võib küll mõjutada õnnetuste arvu töötajate lahkumine välismaale. 'Tõsi ta on, et kõik tähtajad venivad seetõttu, et ehitajaid on palju välismaale läinud,' ütles Neudorf.

Neudorf ütles, et Harju Ehitusest on välismaale tööle läinud vaid üks inimene. 'Väga hea käega puussepp oli,' sõnas ta.

ASide Ekseko ja Tallegg juht Teet Soorm ütles, et tööõnnetusi juhtub aeg-ajalt, kuid nende arvu kasvu ei ole küll viimasel ajal märgata. 'Eksekos näiteks juhtub vahest, et loom astub talitajale jala peale ja tekitab niimoodi vigastusi,' kirjeldas Soorm. 'Meil ei ole ka massiliselt läinud inimesi ära, täitmata töökohti ei ole.'

Kokku juhtus selle aasta kolme esimese kuuga 819 tööõnnetust, kusjuures eelmisel aastal samal ajal toimus neid 681. Kõige enam õnnetusi tegevusalati toimus töötlevas tööstuses.

Tänavuse aasta kolmel esimesel kuul registreeriti enim tööõnnetusi Tallinnas (193), teisel kohal on Harjumaa (122), järgnevad Tartumaa (100) ja Lääne-Virumaa (77). Kõige vähem oli tööõnnetusi Hiiumaal (4) ja Läänemaal (12).


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing