USA välisminister veenab Kreekat Gazpromi ühisprojektist loobuma

25. aprill 2006, 10:18

USA välisminister Condoleezza Rice kohtub täna Ateenas Kreeka valitsusjuhtidega, et muuhulgas veenda neid loobuma ühise gaasijuhtme projektist Gazpromiga.

USA sooviks näha, et nii Kreeka kui Türgi vähendaksid oma sõltuvust Venemaa gaasitarnetest ega kaasaks Gazpromi Kreeka ja Türgi vahelise torujuhtme projekti ei tarnija ega osaniku rollis, kirjutab Financial Times.

600 miljonit eurot maksev torujuhe, mille osapoolteks on Kreeka ja Türgi riiklikud gaasifirmad Depa ja Botas, oli algselt mõeldud pigem kahe riigi omavaheliste suhete parandamiseks kui alternatiivse kanalina Euroopale gaasi tarnimiseks. Projekt omandas aga suurema majandusliku ja poliitilise tähtsuse koos USA ja Euroopa kasvava murega Gazpromi rahvusvaheliste ambitsioonide üle. Hiljuti Ateenas viibinud Gazpromi juht Aleksei Miller pakkus välja investeeringuid torujuhtme võimsuse kolmekordistamiseks ning pikaajalisi tarnelepinguid, kirjutab leht.

Condoleezza Rice võib soovitada Kreekal ja Türgil sõlmida pikaajaline leping Aserbaidžaani gaasi ostmiseks rahvusvaheliselt konsortsiumilt eesotsas Briti BP ja Norra Statoiliga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing