Eesti Pank ennustab inflatsiooni aeglustamist ja majanduskasvu jätkumist

26. aprill 2006, 13:27

Eesti Pank avalikustas täna kolme aasta majandusprognoosi, mille järgi on lootust täita euro kasutuselevõtuks vajalikud tingimused.

Prognoosi järgi inflatsioon aeglustub ning see saavutab madalaima taseme 2007. aasta esimesel poolel, mil avaneb võimalus Maastrichti inflatsioonikriteeriumi täitmiseks, et liituda eurotsooniga. Inflatsioonitempo alaneb 2006 aastal 3,6 protsendini ja langeb järgmisel aastal kolme protsendini.

Praegu on eurotsooniga liitumiskriteeriumiks vajalik, et inflatsioon jääks alla 2,66 protsendipunkti. Teised liitumiskriteeriumid on Eestil täidetud.

Prognoos lähtub eeldusest, et naftahinnas ei tule üllatusi ning alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõus lükkub edasi. Inflatsioon kiireneb jällegi 2008 aasta alguses eelkõige alkoholi- tubaka- ja kütuseaktsiisi tõusu tõttu jõudes 3,7 protsendipunktini.

Prognoosi järgi Eesti kiire majanduskasv püsib, ulatudes lähiaastatel 7-8 protsendini. Kiire kasvu säilitamiseks peavad ettevõtted investeerima järgnevatel aastatel rohkem tootmisse.

Tööpuuduse määr hakkab lähenema tasemele, kust täiendavat tööjõudu on üha raskem leida. Tööpuudus väheneb paari aasta jooksul kuni 6 protsendini.

Veel mainitakse, et eksport ja import kasvavad peaaegu võrdses tempos ning laenukasv aeglustub, hoides endiselt tarbimise ja investeeringute laenutempo kiire.

Investeeringute kasvutempo on prognoosi järgi kergelt pidurdumas, langedes tänavuse aasta 12 protsendilt 7,6 protsendile 2008. aastal. Kui seni on kasvu toetanud eelkõige kodumajapidamiste investeeringud, siis alates 2007. aastast on oodata kodumajapidamiste investeeringute kasvutempo raugemist ning ettevõtete investeeringute kasvutempo kiirenemist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing