Tööandja peab kaitsma töötajat nakkushaiguste eest

28. aprill 2006, 12:25

Eile kiitis valitsus heaks ettepaneku, mille kohaselt peavad tööandjad kaitsma oma töötajat bioloogilise ohu puhul kaitsevahendi või ennetava raviga.

Bioloogiliseks ohuks võib olla näiteks nahka läbistav kokkupuude HIV/AIDSi nakatunu verega või marutaudi nakatunud loomaga.
Kui ohtu töökohal ei ole võimalik kõrvaldada ennetusabinõudega, näiteks korralike kaitsevahenditega, peab tööandja tagama ennetava ravi võimaluse töötajale, kellel toimus nahka läbistav kokkupuude nakkuskahtlase või haigustekitajat kandva inimese verega, sellega saastunud esemega või nakkuskahtlase loomaga, teatas sotsiaalministeerium.

Muudatuse järgi loetakse sellist nahka läbistavat kokkupuudet, millele järgnes ennetava ravimi või vaktsiini manustamine, tööõnnetuseks. Töötajal tuleb oma kokkupuutest viivitamatult tööandjat teavitada. Ennetava ravi all mõeldakse töötajale viivitamatut profülaktilise ravimi või marutaudivastase vaktsiini manustamist. Eelduseks ravi saamisel on arsti otsus, et antud juhtumi korral on ennetav ravi vajalik. Kui ennetav ravi toimub 24h jooksul, on ka nahka läbistava kokkupuute puhul näiteks HIV-sse nakatumise võimalus üliväike.

Töökohustuste täitmise käigus HIV-viirusega kokkupuute ja põhjendatud nakatumise kahtluse korral katab ennetava antiretroviirusravi maksumuse tööandja. See puudutab nii politseinikke, meditsiinitöötajaid jms.

Töökohustuste täitmise käigus marutaudiviirusega kokkupuute ja põhjendatud nakatumise kahtluse korral katab ennetavalt manustatava vaktsiini või immuunoglobuliini maksumuse tööandja. See puudutab peamiselt metsatöödel töötavaid isikuid.

HIV-viirusega kokkupuute osas on muudatused ka HIV-vastase antiretroviirus - ravimi kompenseerimise osas: seni on HIV-vastaseid antiretroviirusravimeid kompenseeritud nii Haigekassa kui ka riigieelarve kaudu, kuid alates sellest aastast hakkab see toimuma ainult riigihangete kaudu. Vastavad rahalised vahendid on 2006. aasta riigieelarvesse ka planeeritud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing