Börsiülevaade: Eesti Ehitus peibutab Ukrainaga

03. mai 2006, 10:19

Eesti Ehituse aktsia ostmisel tundub rosinaks olevat Ukraina turg, mille osakaal ehitusfirma tuludest on kiiresti kasvanud ning kiire kasv peaks jätkuma.

Viimase aasta jooksul Tallinna börsile toodud Tallinna Vee, Starmani ja Tallinki aktsiaid on peetud kalliteks. Ometi on emissioonid õnnestunud ning firmad on börsil. Esimesena mainitu on pakkunud investoritele ka suurepärast tootlust.

Ka eile oma börsiplaanid avalikustanud Eesti Ehituse aktsiahinda peetakse kalliks.

Üheks kallimaks suhtarvuks on P/B ehk turuväärtuse suhe raamatupidamisväärtusse.
Kui 2006. aasta esimese kvartali lõpus oli firmal omakapitali 204 miljoni krooni eest, siis ettevõtte turuväärtust hinnatakse 1,27-1,5 miljardi kroonini.

Tõsi, kui aktsiate esmaemissioonihinnaks kujuneb 90,15 krooni (emissioonihinnavahemiku keskmine hind), siis tõuseb ettevõtte omakapital 335 miljoni kroonini.

Samas tuleb sealt aga tõenäoliselt maha võtta 2005. aasta tulemuste eest makstud (makstav?) omanikutulu ja sellelt makstud tulumaks.

Ettevõtte on prospekti alusel plaaninud möödunud aasta 86,8 miljoni kroonisest kasumist maksta dividendideks 30 miljonit krooni (uute aktsiate emiteerimise korral 1,95 krooni aktsia kohta).

Ehkki ettevõtte sõnul firmal kindlat dividendipoliitikat pole, on dividendide maksmise olnud aastast aastasse üsna stabiilne. 2003. ja 2004. aasta eest vastavalt 23 ja 28 miljonit krooni.

Kuid eks see ole nii alati, et müüja tahab maksimumhinda, kuid ostja soovib võimalikult vähe maksta.

Püüdsin leida prospektist punkte, mis võiks kõrget hinda õigustada.

Eesti ehitusturule näeb firma lähiaastatel 10-15% kasvu ning firma on seadnud endale eesmärgiks turust veidi kiiremas tempos kasvada. Antud kasvunumbrid on mõõdukad, kuid mitte eriti peibutavad.

Samas teeb Eesti Ehituse huvitavaks Ukraina turg, mille viimase kolme aasta käive on näidanud hüppeid 29 miljonilt 48 miljoni ja sealt 108 miljoni kroonini.

Ehkki möödunud aasta andis Ukraina turg vaid 6,5% Eesti Ehituse käibest, tuli regioonist 8% kasumist.

Eesti Ehituse tellimusteraamatust selgub, et Ukrainas on hetkel teoksil 290 miljoni kroonine hüpermarketi ja 61 miljoni kroonine viinavabriku projekt. Lisaks on võidetud ka 80 miljoni kroonine supermarketi projekt Lutskis, kuid antud leping on veel allkirjastamata.

Eesti Ehitust võib kiita tellimusraamatu küllalt korrektse väljatoomise eest.
Prospektis on kirjas, et teostamata tööde maht oli märtsi lõpu seisuga umbes 1,8 miljardit krooni, olles kasvanud kolme kuuga koguni 0,6 miljardi krooni võrra.

Lisaks on üles loetletud ka kõik ootel olevad üle 50 miljoni kroonise mahuga tööd.

Ehitusfirmade puhul on tegemist äärmiselt olulise informatsiooniga ja ma loodan, et ettevõte hakkab oma olemasolevate tööde ja tulevaste projektide nimekirja ja mahtu vahearuannetes ka uuendama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing