EPL: Eestist saab 15. Euroopa põhiseadusleppe toetaja

08. mai 2006, 07:22

Homsel Euroopa päeval astub Eesti nende riikide rivvi, kes on heaks kiitnud Euroopa põhiseadusliku leppe (PSL).

Parlamendi valdav enamus annab homme oma toetushääled Euroopa alusdokumendile, kirjutab Eesti Päevaleht.

Pärast leppe ratifitseerimist Riigikogus on ELi 25 liikmesmaast toetanud lepet 15 riiki. Mitmete poliitikute kinnitusel annab Eesti selle otsusega olulise signaali kogu Euroopale. 'Meie praegune aktiivsus aitab meid ka tulevaste valikute tegemisel ja on nurgakivi meie pikaajalise Euroopa-visiooni loomisel,' kinnitas välisminister Urmas Paet eelmisel arutelul.

'See näitab meie soovi liikuda tugevama, tõhusama ja demokraatlikuma ELi suunas.' Paeti sõnul omab ratifitseerimine märgilist tähtsust ELi jaoks laiemalt. Eestis hoogustunud ratifitseerimisprotsess on kuuldavasti innustanud Soomet, kes kavatseb lähiajal käia naabermaa jälgedes.

PSL läbis põhjaliku riigiõigusliku analüüsi, pärast mida leidis enamik tippjuriste, et Eesti põhiseaduse mõttes on tegu välislepinguga, mida ei saa rahvahääletusele panna. Põhiseaduskomisjoni esimehe Urmas Reinsalu väitel annab PSL uue, mõneti lihtsama euroliidu õigusaktide süsteemi, mis peaks muutma Euroopa tarbijasõbralikumaks ja konkurentsivõimelisemaks. 'Praegune “õigusaktide süsteemitu paabel” pidurdab ühtse Euroopa põhivabaduste realiseerimist,' leidis Reinsalu.

Parlamendipoliitikutest on lepet tõsiselt tauninud vaid reformi-erakondlane Igor Gräzin, kes nimetas Riigikogu hääletust ohtlikuks. 'Lepingu tekstiga tegelenud tulevikukonvent oli kontinentaalse mastaabiga bluff,' arvustas ta. 'EL on tänaseks juriidilises tupikus. Tuleb möönda, et senise PSLi elu on elatud – läbi, finita, adieu, schluss, alta la vista.' Ka tuletas Gräzin meelde, et ta kuulub selle kolmandiku hulka rahvast, kes hääletas ELi vastu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing