Itaalia presidendi valimise esimene voor ebaõnnestus

Gert D. Hankewitz 09. mai 2006, 09:09

Itaalia parlament ei suutnud esmaspäevasel hääletusel valida presidenti, kuna ametisseasuv koalitsioon ja opositsioon ei suutnud kandidaadis kokku leppida.

Salajasel hääletusel osales 1010 parlamendiliiget ja maakondade esindajat ning esialgsete tulemuste kohaselt ei kogunud ükski kandidaat esimesel kolmel hääletusel nõutud kahe kolmandiku suurust enamust, vahendas ETV24 Reutersit.

Presidendivalimiste esimeses kolmes voorus peab võitja saama vähemalt kahe kolmandiku parlamendi mõlema koja saadikutest ja omavalitsuste esindajatest 1010 nn Kõrge Valija toetuse. Alles neljandast hääletusvoorust piisab lihthäälteenamusest. Erimeelsuste korral ähvardavad valimised pikalt venida, nagu näiteks 1992. aastal, mil riigipea selgus alles 13 päeva järel.

Tuleval nädalal presidendiametist lahkuv 85aastane Carlo Azegio Ciampi keeldus vaatamata parem-ja vasakpoolsete poliitikute palvetele järgmiseks 7 aastaks riigipea kohale tagasi kandideerimast, öeldes, eaka mehena tahab nüüd vahel lihtsalt abikaasaga teatris käia ja lastelastega aega veeta.

Kuigi presidendil on Itaalias pigem tseremoniaalne roll, ei saa kuu aja eest üldvalimised üle noatera võitnud Romano Prodi oma vasaktsentristlikku valitsust enne moodustada, kui uus president talle volituse annab.

Vasaktsentristide presidendikandidaat oli ekspeaminister ja Vasakdemokraatide liider Massimo D’Alema. Ametist lahkuv parempoolne peaminister Silvio Berlusconi keeldus tema kandidatuuri aga heaks kiitmast, väites, et enne 90. aastaid Itaalia Kommunistlikku Parteisse kuulunud D"Alema ei sobi riigipeaks nö liiga punase mineviku tõttu.

Nii pakkusid vasakpoolsed viimasel hetkel kompromisskandidaadi - vasakdemokraadist eluaegse senaatori, 80aastane Giorgio Napolitano. Napilt opositsiooni jäänud paremtsentristid soovivad presidendiks Berlusconi nõunikku Gianni Lettat. Vaatlejate hinnangul oleks Itaalial poliitilise kodurahu huvides vaja nii parem- kui vasaktiivaga arvestavat riigipead.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing