The Economist: väikeriigid vajavad eurot

12. mai 2006, 11:10

Majandusajakiri The Economist kritiseerib värskes numbris uute liikmesriikide eurotsooni sobivuse hindamist ning rõhutab, et eriti on eurot vaja väikeriikidel.

Ajakiri leiab, et inflatsioonikriteeriumi lukku löömine riikide põhjal, mis eurotsooni ei kuulu, on kunstlik. Samuti, et kartused halva pretsedendi loomisest, kui näiteks Leedule veidigi manööverdamisruumi anda, on alusetud. Seda enam, et mitmete suurte uute liikmesriikide esmane õhin euroga kiireks liitumiseks on jahtunud ning et paljud tänased eurotsooni liikmed nagu Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia ei täida samuti ühisraha kriteeriume. Nende väljaviskamisest pole aga juttugi, imestab ajakiri.

Majanduslikus mõttes pole ei inflatsioon ega avaliku sektori võlakoorem kõige paremad näitajad riigi eurokõlbulikkuse hindamiseks, leiab The Economist. Pigem tuleb hinnata, kas konkreetse riigi majandus on piisavalt paindlik fikseeritud vahetuskursi tingimustes toime tulema. Siin on suurtel Kesk-Euroopa ning samuti paljudel tänastel eurotsooni liikmetel veel palju ära teha, leiab ajakiri.

The Economist kirjutab, et suurtest riikidest enam vajavad ühisraha väikesed riigid, mille valuuta on kergesti haavatav. Reaalsuses ei ole selliste riikide puhul iseseisev rahapoliitika mõeldav ning neile tuleb kasuks kui kaubandus lihtsustub ja odavamaks läheb.

Ühtlasi vähendab euroga ühinemine nende riikidega seotud riske, tsiteerib The Economist Edward Parkerit reitinguagentuurist Fitch. Kiire kasv on toonud suured jooksevkonto defitsiidid ning eurotsoonist väljaspool võib sellest tulla tõsiseid tagasilööke.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing