Maksu- ja Tolliameti kommentaar tolliametnike korruptsiooni osas

15. mai 2006, 12:54

MTA peadirektor Enriko Aava sõnul on maksuhalduri tegevuses suure korruptsiooniriskiga valdkondi ja korruptsiooni vastu ei aita vaid palgatõus.

Korruptsiooniriskiga valdkonnaks on just piiriülene kaubavahetus ning selle kontrollimine.

Maksuhaldur on korruptsioonijuhtumite valguses analüüsinud korruptsiooni tekkepõhjuseid ning rakendanud konkreetsed meetmed põhjuste likvideerimiseks ning ameti korruptsioonikindluse suurendamiseks. Täna võib öelda, et alates uute meeskondade komplekteerimisest, töökorralduse muutmisest ning ametnike motiveerimisest nii Koidulas kui Luhamaal, on töötulemused kõikides valdkondades oluliselt paranenud. Näiteks on salasigarettide avastamine võrreldes 2005. aastaga tõusnud ligi 70 %, kus 2005. avastasime piiridel kokku 350 tuhat salasigaretti, 2006. aastal aga samal ajaperioodil 1 miljon salasigaretti,' seisab MTA pressiteates Aava kommentaar.

Aava sõnul on peale KAPO poolt avastatud korruptsioonijuhtumeid MTA täielikult ümberkorraldanud Koidula ja Luhamaa piirtollipunktide juhtimise – ametisse on määratud uued vahetusvanemad ja tollipunkti juhatajad. Oleme suurendanud vahetuse vahemate vastutust töö korralduses ja piiripunkti töötajate väärtushinnangute kujundamises. Vähendasime piiripunktis töötavate ametnike arvu, samaaegselt tõusis töökoormus ja vastustus, see võimaldas tõsta palkasid kuni 30% ulatuses.

MTA leiab, et korruptsiooni vastu ei saa võidelda ainult palga tõstmisega. Oluline on palgatõusuga samaaegselt muuta töökorraldust ja parandada juhtimist esmatasandil. Aav rõhutas, et palgatõus ei ole motivaatoriks juhul, kui ametnik on altkäemaksuga 'sina peal”, sellisel juhtumil ei ole nendel inimestel maksuhalduri organisatsioonis kohta.

Üheks korruptsiooni riskiks on kindlasti see, et piiride läbilaskevõimusus on ammendunud ja ei vasta tänastele vajadustele. 'See toob kaasa tuua surve piiriametnikele vedajate poolt kiiremaks piiriületuseks, kuna piiriületuse kiirus on kaubavahetuse seisukohast kriitiline faktor. Tänasel päeval tõdeme koos, et piiriületuse järjekorrad Narvas, Luhamaal ja Koidulas on tavapärane nähtus ning olukord vajab kiiret lahendust. Üheks meetmeks oleks siin ühispiiripunktid, mis suurendaksid piiripunktide läbilaskevõimet sama ressursi juures vähemalt kaks korda,' ütles Aav.

Samuti on oluline tuua esile, et pistist ei saa võtta, kui puudub selle andja – peame oluliseks tegeleda ka nn 'andjatega' - peame liikuma sinnapoole, kus ühiskond tajub, et altkäemaksu andmine on kuritegu. Maksuhaldur analüüsib regulaarselt, mis on ebaseadusliku rahalise hüve pakkumise huvi ja motiiv, et tulevikus taolisi olukordasid ennetada ja tõkestada. Maksu- ja Tolliamet on käivitanud süsteemi, kus info altkäemaksu pakkumise kohta peab operatiivselt liikuma ameti teabeüksustele ja sisekontrollile, kelle ülesandeks on analüüside iga altkäemaksu andja. Informatsiooni mittelaekumine altkäemaksupakkumiste katsete kohta viitab võimalusele, et meie korruptsioonivastases tegevuses ei ole piisavalt sisu.

MTA rõhutab, et teeb omalt poolt kõik, et korruptsiooni ametis vähendada ja avalikkuse ette tuua.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing