PM: Napsised autojuhid on pääsemas lausreididest

18. mai 2006, 07:55

Justiitsministeeriumis valmiv seadus võtab politseilt võimaluse korraldada roolijoodikute tabamiseks suvalisel ajal politseireide 'Kõik puhuvad'.

'Kujutage ette olukorda, et politsei paneb Tallinnas Viru tänavale taskuvaraste tabamiseks välja teesulud ja otsib kõik möödujad süstemaatiliselt läbi,' osutas justiitsministeeriumi asekantsler Martin Hirvoja.

Ta lisas: 'Või siis pööratakse pahupidi kõik poest väljujad, et ega nad midagi varastanud pole. Kahtlemata oleks tegemist inimese põhiseaduslike õiguste rikkumisega.'

Kuigi Eesti politseipraktikas nii drastilisi juhtumeid ei ole, võimaldab just selliselt käituda kehtiv politseiseadus, mille võttis vastu Eesti NSV Ülemnõukogu 1990. aastal, kirjutab Postimees.

Hirvoja sõnul on põhiseadusele vastava politseiõiguse puudumine üks suuremaid lünki Eesti õiguskorras ning selle peab täitma uus korrakaitseseadus.

'Kõik politsei erimeetmed, nagu sõiduki või isiku kinnipidamine, isiku tuvastamine ja läbiotsimine, peavad olema läbi viidud põhiseaduses sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte järgi,' ütles ta.

Õigusriigi üks kesksemaid põhimõtteid ütleb, et riik tohib isiku vabadust üldistes huvides piirata üksnes nii palju, kuivõrd see on põhjendatav ja möödapääsmatu.

Sellest loogikast lähtudes peab politsei hakkama tulevikus läbi viima ka roolijoodikute tabamiseks korraldatavaid operatsioone 'Kõik puhuvad'.

Hirvoja sõnul ei keela uus seadus politseil selliste massireidide korraldamist, kuid see saab toimuda ainult põhjendatud ohu või ohukahtluse korral.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing