Savisaar: merelaevandus vajab toetust

24. mai 2006, 12:36

Täna toimunud rahvusvahelisel merenduskonverentsil “Kas Eesti on mereriik?” soovisid mitmed esinejad laevanduse toetamist riigi poolt.

Sama seisukohta jagas oma ettekandes ka majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar, kes tunnistas, et Eesti lippu näeb meredel järjest harvemini. Võrreldes 1991. aastaga on Eesti laevaregistris olevate ja Eestisse prahitud laevade arv vähenenud üle kahe korra.

Savisaar tunnistas, et pikka aega vaikiti ka erinevates valitsustes maha laevanduse toetamise vajadus. Praeguses koalitsioonileppes on laevanduse soodustamine sees. Möödunud aastal, kui Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM) küsimuse valitsuse ees püstitas kokkuleppele ei jõutud. Sel kevadel esitas MKM laevanduse toetusprogrammi valitsusele teist korda.

Savisaar märkis kõnes, et arvestades kaubalaevanduses kujunenud olukorda ja konkurentsitingimusi Läänemerel on ta seisukohal, et Eestis tuleb hakata rakendama laevanduse riiklikku toetusprogrammi Euroopa Liidu poolt lubatud riigiabi piires.

See tähendab meremeeste eest makstava sotsiaalmaksu maksusoodustuste kohaldamist Eesti kauba- ja reisilaevastiku suhtes. Pikemas perspektiivis aastateks 2008 – 2010 tuleks kohaldada rahvusvahelisi reise teostava Eesti lipu all sõitva reisi- ja kaubalaevastiku suhtes maksusoodustuste süsteemi, mille kohaselt laevandusettevõtja arvestab meremeeste eest makstavat sotsiaalmaksu kahekordse miinimumpalga pealt.

“Minu sügav veendumus on, lausliberalismiga me merenduskonkurentsis kaua vastu ei pea, kui teised Euroopa mereriigid oma laevandust soosivad,” ütles minister.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing