PM: Teadlane suunaks laevad meremaanteele

25. mai 2006, 07:47

Jaanuaritormi eest hoiatanud teadlane Tarmo Soomere tuli eilsel merenduskonverentsil välja ideega panna laevad Soome lahel sõitma n-ö pinnaaluse jõe kohal.

Tallinna Tehnikaülikooli küberneetikainstituudi vanemteadur ja rannikutehnika professor Tarmo Soomere vaatas läbi viimase kümne aasta uuringud Soome lahe hüdrodünaamika kohta.

Talle jäi silma Soome-Rootsi-Venemaa teadlaste Kai Myrbergi, Peter A. Lundbergi ja Oleg Andrejevi 2004. aastal valminud uuring, kus oli viie aasta keskmisena välja toodud, kuidas liigub vesi Soome lahes 2,5–7,5 meetri sügavusel pinna all, kirjutab Postimees.

Teadlased avastasid, et Soome lahe teatud osas ei liigu pinnaalused veekihid mitte Eesti või Soome ranna suunas, vaid suunaga lahest välja.

Kui praegu lähevad laevad sadamast sihtkohta kõige otsemat teed pidi, siis Soomere idee järgi peaksid alused esmalt võtma ette kõige otsema tee Soome lahe keskele ehk n-ö lahe pinnaaluse jõe poolt ette antud sõidujoonele ning siis liikuma seda mööda.

'Kui on regulatsioonid, mis ütlevad, et laev peab minema seda ja ainult seda teed pidi, siis on õnnetuse korral reostuse kokkukorjamine avamerel lihtsam ning reostuse randa jõudmise tõenäosus märgatavalt väiksem,' selgitas Soomere.

Soomere soovitatav laevatee, mis on viie kilomeetri laiune, asub osaliselt Soome territoriaalvetes või sellele väga lähedal, mis omakorda tähendab, et selle kasutamine eeldaks riikidevahelist kokkulepet. 'Seda pole üldse kerge saavutada,' märkis Soomere.

Teadlane on kindel ka selles, et laevafirmadel on põhjust tema ideele vastu olla, sest see muudab sõiduteekonna pikemaks. Kuna laevadel on Soomere selgitusel lennukitega sarnased liigse läheduse hoiatuse süsteemid, siis ühele kindlale 'rajale' suunamine nõuaks tema hinnangul nendegi süsteemide täiustamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing