Türgi peaks täna alustama ELiga liitumisläbirääkimisi, kuid Küpros jonnib

12. juuni 2006, 13:16

Kaheksa kuud pärast seda, kui EL nõustus alustama Türgiga ühinemisläbirääkimisi, peaksid need täna ametlikult algama, kuid Küpros protestib.

Türgi välisminister Abdullah Gül ütles, et kui ELi välisministrid ei lükka tagasi Küprose esitatud nõudmisi Türgile, siis ta täna Luksemburgi läbirääkimisi avama ei sõida.

„Igaüks teab, et siis ma sinna ei lähe. Ma ei kavatse lennujaama ootama jääda,” ütles Gül CNN Turk television’ile.

Küpros, millel puuduvad Türgiga diplomaatilised suhted, nõuab, et EL peab Türgile selgeks tegema, et ta peab tunnustama Nikosia valitsust ja normaliseerima suhted Küprosega. Küprose välisminister Georgios Iakovou on ähvardanud kasutada vetoõigust, kui Küprose soove ei arvestata. „Türgi ei ole aasta jooksul teinud mitte midagi, et Ankara lepingut ratifitseerida,” sõnas Iakovou.

ELi välisministrid püüavad täna saavutada poolte kokkuleppe, et läbirääkimised lõpuks ometi alata saaksid. Üks ELi diplomaat ütles Financial Timesile, et kõneluste alustamise edasilükkamisega jätaks EL endast ebausaldusväärse partneri mulje. Kuid usaldusväärsus on oluline, sest Türgi strateegiline tähtsus ELi jaoks on aasta-aastalt kasvanud.

Asjatundjad arvavad, et Küprose ja Türgi probleem suudetakse lahendada alles sügisel Soome eesistumise ajal. Samuti ennustatakse, et kõnelused Türgiga tulevad rasked ja need võivad kesta kuni kümme aastat.

Täna on ELil kavas alustada läbirääkimisi ka teise uue riigi Horvaatiaga ja seal probleeme ei ole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing