Helenius näeb Arengufondis korruptsiooniriski

14. juuni 2006, 12:38

Ma olen juba varem öelnud, et sellise fondi loomine pole üldse hea mõte, kommenteeris Arengufondi loomise kava investeerimispankur Joakim Helenius.

Eestlased võivad küll vaadata, et Sitra on Soomes väga edukas olnud, minu arvamus on aga, et enamikel juhtudel, kus riik on püüdnud investorit mängida, pole see heaga lõppenud.

Eriti problemaatiline on fondi ülesehitus, kus otsustamise juures on poliitikud. See on „recipe for disaster”- ise endale häda kaela tõmbamine. Kohe tekib kiusatus toetada häid sõpru ja partei rahastajaid.

Üldse olen ma põhimõtteliselt selle vastu, et investeeringute üle otsustaksid poliitikud. Neil ei ole piisavalt kompetentsi projektide valikuks ning tulemuseks on maksumaksja raha kasutamine ebaefektiivselt. Ja nagu ma juba ütlesin, näen suurt „korruptsiooni” ohtu. Soome Sitras võimul olevad poliitikud ei otsusta. Isegi kui neil see võimalus oleks, nad seda ei teeks. Selles osas on Soome Eestist oluliselt ette jõudnud.

Mis puutub küsimusse, kas sellist riskiraha turule juurde on vaja, siis need ajad on möödas, kus Eestis oli kapitalipõud. Investeerimisfond Martinson Trigon otsib ka kogu aeg uusi projekte, kuid sobivaid lihtsalt ei ole nii palju.

Telekomi aktsiate kandmine Arengufondi on aga asi, millest ma üldse aru ei saa. Miks aktsiad, miks mitte raha? Müügu siis juba aktsiad maha ja pangu raha fondi. Kui loota dividenditulule, siis üheltpoolt paneks see surve alla Eesti Telekomi, mis ei ole hea, teisalt ei ole tegemist mingi Nobeli auhinnafondiga, mis saab enesele lubada intressituludest suurte summade väljamaksmist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing