Virumaa Teataja: Raamatukogud rikuvad plaate laenutades autoriõigusi

14. juuni 2006, 08:22

Seni puuduvad Eestis ilmuvatel heliplaatidel laenutuslitsentsid ja kuni pole sõlmitud kokkuleppeid, on raamatukogud plaadilaenutuse külmutanud.

Rakvere muusikaäri Levelzone omanik Ivo Joost kuulis ühelt poodi sisseastujalt kommentaari, et milleks osta poest plaati, kui seda saab raamatukogust laenutada ning teha endale tasuta koopia, kirjutab Virumaa Teataja.

'Läksin raamatukokku ja selgus, et ongi nii,' rääkis Joost, kes informeeris olukorrast ka hulgimüüjaid ja tootjaid. Joost peab mõistlikuks, et inimene saaks plaate kohapeal kuulata, mitte koju laenutada ja kopeerida.

Lääne-Virumaa keskraamatukogu direktor Õie Tammissaar on seda meelt, et rahvaraamatukogu ülesanne on teavikuid laenutada - vahendada inimestele kultuuri. 'Igal inimesel on õigus kultuurist osa saada, ka siis, kui rahakott raamatu või plaadi ostmist ei võimalda,' ütles Õie Tammissaar. 'Kahjuks on seadustes vaakum. Fonogrammitootjal on õigus tasu saada, ja ega raamatukogu ju ei keeldu lepingut sõlmimast ja maksmast. Oleks aga tülikas, kui iga raamatukogu eraldi peaks helisalvestiste tootjatega ja esitajatega lepinguid sõlmima.'

Tema sõnul on Eesti Muusikakogude Ühendus selle küsimusega tegelenud, kuid fonogrammitootjatega pole kokkulepete sõlmimiseni jõutud. Kultuuriministeeriumi levitalituse juhataja kt Toomas Seppel selgitas, et helikandjate laenutamisel ei pea raamatukogu küsima litsentsi sõnade ja viisi autoritelt, küll aga helisalvestiste tootjalt ja esitajalt.

'Sügiseks peaks olema kokku lepitud, kuidas raamatukogud saavad helikandjaid laenutada,' rääkis Seppel. Tema sõnul on idee koostada kataloog, mille alusel saab raamatukogu Eestis välja antud salvestiste kasutusõigusi osta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing