Analüütikud: Siemens võidab tehingust rohkem

19. juuni 2006, 11:35

Analüütikute hinnang Siemensi ja Nokia mobiilvõrguseadmete üksuste ühendamisele on positiivne, eriti kasulik on tehing Siemensile.

„See on Siemensi jaoks positiivne kui mõelda kõikidele probleemidele, mis neil oma võrguseadmete üksuse restruktureerimisega olnud on. See võimaldab neil telekommunikatsiooniturult välja tõmbuda, oma mobiiltelfonide tootmise müüsid nad 2005. aastal Benqile,” kommenteeris üks Saksa maakler uudisteagentuurile AFX News.

Veebruaris kirjutas Manager Magazine, et Nokia ja Siemens peavad kõnelusi võrguseadmete üksuste ühendamiseks, kuid tehing jäi katki, sest Nokia oli huvitatud vaid Siemensi telekomiüksuse Com kõige tulusamatest osadest.

„Nüüd paistab, et Siemens sai tehingusse kaasata kogu oma Com-üksuse, mis on firma jaoks parim stsenaarium,” kommenteeris maakler.

Nokia suhtes on erinevaid arvamusi.

„Samal ajal kui see on Nokialt väga agressiivne samm, mis suurendab survet konkurentidele nagu Ericsson, Alcatel/Lucent, Huawei, ZTE ja Nortel, ei ole Nokia tuntud suurte firmade ülevõtjana ning ees ootavad suured ümberkorraldused. Siemensi võrgusüsteemide üksus on väidetavalt üks suur segadus jäikade tööseadustega kaitstud euroopa töölistega,” vahendas Rootsi majanduslehe DI netiportaal ühe maakleri kommentaari.

Soome Opstock Securities analüütik Hannu Rauhala usub, et tehing on pikemas perspektiivis strateegiliselt siiski õige ja päris hea. Võrgusüsteemide turul on kasv üsna tagasihoidlik ja konkurents tihe.

Eriti oluline on tehing Rauhala sõnul positsiooni tugevdamiseks teenuste alal, mis on tulevikus peamine kasvuala. „Seal on firmadel kahepeale tugev kliendibaas ning nad jõuavad Ericssonile järele. Nokia on viimasel ajal saanud rohkem lepinguid kui Siemens, kuid Siemens on jälle tugev vana hea fiksvõrgu valdkonnas,” ütles Rauhala.

Kommenteerides Siemensi valikut Nokia koostööpartneriks ütles Rauhala, et firmakultuuri seisukohalt oli see lihtsaim tee. „Ameerika firmaga ühinemine oleks raskem olnud.”

Analüüsifirma Redeye AB analüütik Urban Ekelund kahtleb aga, kas tehing ikka annab oodatud sünergiaefekti.

Nagu näitab Ericssoni kogemus palju väiksema Marconi ülevõtmisega, võib kahe firma kokku sulatamine osutuda arvestatust tegelikkuses palju kulukamaks ja aeganõudvamaks. Saksa ametiühingute jõudu näitab aga Elektroluxi kogemus, millele Saksamaal asuva 1750 töötajaga tehase sulgemine läks maksma 2,5 miljardit Rootsi krooni. Nokia ja Siemens plaanivad koondada 10 000 inimest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing