Peatselt rakendub kange alkoholi maksumärk

Gert D. Hankewitz 20. juuni 2006, 13:56

1. juulil rakendub kange alkoholi maksumärk, mille eesmärk on luua tarbijatele võimalus eristada legaalset alkoholi mittelegaalsest.

Maksumärk on 20 mm läbimõõduga erilistele turvaõuetele vastav hologramm-kleebis, mille keskel on kujutatud Eesti kaarti ja selle all riigi vappi. Selleks, et minimeerida maksumärkide võltsimise ja väärkasutusega seotud riske, on maksumärgile trükitud 30 erinevat turvaelementi ning unikaalne kahest tähest ja kuuest numbrist koosnev kood.

Esimesi maksumärgistatud müügipakendeid võib kauplustes näha alates 1. juulist. Siiski on kaupmeestel võimalik uue olukorraga harjuda ja maksumärgistamata alkoholi laovarud realiseerida kolmekuise üleminekuperioodi vältel, mil müüa võib nii maksumärgistatud kui maksumärgistamata alkoholi. Alates 1. oktoobrist peab aga kogu müügil olev kange alkohol olema maksumärgistatud ning sellest kuupäevast on müügipakendile kleebitud maksumärk kinnituseks, et tegemist on legaalse alkoholiga, mille puhul on tagatud toote kvaliteet ja millelt on makstud aktsiis. Ettevõtjatel, kes soovivad juba tarbimises olevat kanget alkoholi müüa peale 30. septembrit, on võimalus see maksumärgistada kas aktsiisilaos või registreeritud kaupleja tegevuskohas.

Maksumärgistama peab alkoholi, mille etanoolisisaldus on üle 22 mahuprotsendi ja mis on villitud vähemalt 0,2 liitrisesse müügipakendisse või millelt makstav aktsiisisumma on üle 10 krooni müügipakendis oleva koguse kohta. Selle reegli kohaselt kuuluvad maksumärgistamisele argimõistes alkoholi kõrval ka üle 22 protsendise etanoolisisaldusega ravimisarnaseid preparaadid, näiteks Bittneri Balsam ja Doppelherz.

Maksumärgistamise nõue kohaldub Eestisse imporditud, teisest liikmesriigist Eestisse toimetatud või Eesti turule tarbimiseks mõeldud alkoholile, välja arvatud juhul, kui sellele alkoholile kohaldatakse aktsiisivabastust või ajutist aktsiisivabastust. Maksumärgistamise nõude alla ei kuulu laevadel müüdav, kaugmüügi teel Eestisse toimetatud ja piirnormi ulatuses reisijaga kaasas olev kange alkohol.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing