SLÕL: Välismaal töötab ilmselt ligi 35 000 eestlast

24. juuli 2006, 08:14

Eesti riigil pole ülevaadet, kui paljud siinseist elanikest on kodumaa tolmu jalgelt pühkinud ja piiri taha tööle läinud.

Töövahendusbürood tunnistavad, et neil on käed-jalad tegemist täis. Töökamad bürood saadavad Eestist välismaale tööle 10 inimest nädalas. Riigil pole aga seaduslikku alust, et välisriikidesse minejaid elanikeregistris tähistada – ja tõtt öelda pole paljud Eestis elavad inimesedki selles registris kirjas, kirjutab SL Õhtuleht.

Seetõttu erinevalt teistest riikidest tehakse meil vaid oletusi välja rännanud tööliste arvu kohta. Näiteks Soomes arvatakse tööl käivat üle 20 000 inimese.

Tööjõuvahendamisega tegeleva osaühingu Human Resources esindaja sõnul läheb nende kaudu igal nädalal umbes kümme inimest välja. Peamised sihtkohad on Inglismaa ja Iirimaa.

Kõige enam tahetakse aga eestlasi tööle põhjanaabrite juurde. 'Peamiselt otsitakse meie firma kaudu keevitajaid Soome,' selgitab Hindrek Sepp töövahendusfirmast Francomerk ning lisab, et nende kaudu on põhjanaabrite juurde läinud selle aasta jooksul kuni 40 inimest. See arv on võrreldav mõne teisegi töövahendusfirma omaga.

Hinnangulisi suurusjärke võivad tööturuamet ja sotsiaalministeerium vaid oletada. 'Kokku töötab välismaal ligi 20 000 eestlast,' pakub ühe numbrina välja ministeeriumi kõneisik Marika Raiski. Ta arvestab, et Suurbritannias töötas viimase kahe aasta jooksul 4795 eestlast, Iirimaal 2861 ning Soomes ligi 6000 eestlast. Lisada tuleb muid väiksemaid sihtkohti nagu Rootsi, Norra või Saksamaa.

Kõik need numbrid kajastavad vaid ametlikke töö- või elamislubadega töölisi. Soomes töötab hulk eestlasi lähetusega, mis teeb juba ametliku statistika järgi seal töötavate eestlaste hulgaks ligi 10 000. See number on reaalsuses aga ilmselt kordades suurem, sest alates käesoleva aasta maist ei pea Soomes töötavatel eestlastel enam ka tööluba olema.

Ilmselt ulatub välismaal töötavate eestlaste arv seega selgelt üle 35 000.

Lisaks sellele, et riigil ei ole ülevaadet väljarändajatest, pole teada ka see, palju rahvast tagasi kodumaale tuleb.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing