EPL: Elektrivarastel tuleb edaspidi pistmist teha politseiga

26. juuli 2006, 07:23

Elektrivaraste elu muutub järgmisest aastast üsna kibedaks, sest varguste uurimisega hakkab esmakordselt tegelema politsei.

Seni tegid seda tööd võrguettevõtjad ja energiaturuinspektsioon (ETI), kelle võimalused kuriteod karistuseni viia olid aga napid, kirjutab Eesti Päevaleht.

Uuest aastast muutub elektrituruseaduses elektrivarguse mõiste. Seni käsitleti seda ümmarguselt elektrienergia ja võrguteenuse omavolilise tarbimisena. Kui aga varas ise oma tegu ei tunnistanud ning teda otseselt ka teolt ei tabatud, oli võrguettevõtja ummikseisus. Uuest aastast on elektrivargus seaduse mõistes aga kriminaalkuritegu.

'Selleks, et ühte vargusjuhtumit algusest lõpuni hästi menetleda ja tulemuseni jõuda, on vaja teha toiminguid, mida saab teha ainult politsei,' ütles ETI juhataja asetäitja Margus Kasepalu.

Suurim võrguettevõtja Eesti Energia sai 2004. aastal varguste tulemusel näiteks 80 miljonit krooni kahju, Fortum 5,5 miljonit. Möödunud majandusaastal õnnestus Eesti Energial varguskahjudest sisse nõuda aga ainult üheksa miljonit krooni. Vargusjuhtumeid avastas Eesti Energia mullu kokku 1770, mis on seitse protsenti rohkem kui aasta varem.

Peamiselt varastavad elektrit väiksemad ettevõtjad ning väikese sissetulekuga eraisikud, kes valivad, kas maksta leivapätsi või elektri eest. Ent vahele on jäänud ka elektriga maja kütvad rikkad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing