PM: Moskva pole Eestile võlanõudeid esitanud

28. juuli 2006, 07:50

Venemaa rahandusminister on teatanud kavatsusest nõuda endise NSV Liidu vabariikidelt tagasi sinna maha jäänud varasid.

Tänavu juunis jõudis Venemaa Pariisi Klubisse koondunud kreeditorriikidega kokkuleppele tasuda ennetähtaegselt riigi 22 miljardi dollarini ulatuv välisvõlg, mis on pärit peamiselt NSV Liidu perioodist, kirjutab Postimees.

Juuli algul teatas Venemaa rahandusminister Aleksei Kudrin, et kuna Venemaa tasub Liidu välisvõla, on ka endistel liiduvabariikidel saabunud aeg täita varasemad lubadused ja maksta kompensatsiooni neisse riikidesse jäänud NSV Liidu varade eest.

Peaministri ülesandeid täitva majandusministri Edgar Savisaare sõnul võib Kudrini sõnu võtta rohkem Venemaa sisepoliitilise sõnavahuna kui reaalse välispoliitikana.

'See kompensatsioonijutt on käinud kõik need 15 aastat, aga see on ainult jutuks jäänud,' nentis Savisaar. 'Ei tookord ega praegu ei ole keegi Vene juhtpoliitikutest seda küsimust läbirääkimistel või isegi omavahelistel kõnelustel püstitanud.'

Savisaare sõnul teab Moskva väga hästi, et igasuguste arvete esitamine endistele liiduvabariikidele toob kohe kaasa laviini vastastikuseid nõudmisi ja seda mitte ainult suhetes Eestiga.

'Meie jaoks on see aeg möödas, kus niisuguseid küsimusi esitati. Kui välja võtta Eesti ja Venemaa vahelised lepingud, siis neis on öeldud, et keegi mingeid varalisi nõudmisi täiendavalt ei tõstata,' märkis majandusminister.

Riigikogu erikomisjoni liikmena Eesti-Vene lepete tagapõhja uurinud Aimar Altosaare sõnul ei ole Eesti Vabariik sõlminud ühtki kokkulepet või lepingut, mida annaks tõlgendada varaliste kohustuste võtmisena Venemaa ees.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing