PM: Rohelised seavad kahtluse alla vee-energia loodussäästlikkuse

31. juuli 2006, 08:08

Kuigi vee abil saadav energia kuulub rohelise energia alla, rikuvad hüdroelektrijaamad keskkonnakaitsjate sõnul loodust rohkem kui toovad kasu.

Nii Eesti Loodushoiu Keskuse juhatuse liikme Jaak Tambetsi kui ka keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna peaspetsialist Herki Tuusi sõnul ei saa väikesemahulise hüdroenergia tootmist nimetada keskkonnasõbralikuks, kuna Eesti oludes rikub see rohkem looduskeskkonda kui sellest saadud väike energiahulk tulu toob, kirjutab Postimees.

Sama seisukohta kinnitati Tuusi sõnul ka Euroopa sisevetekalanduse nõuandva komitee kokkusaamisel juunikuu lõpus.

Looduskaitsjate hinnangul seisneb jõerajatiste probleem Eestis selles, et nendele pole ehitatud kalapääse, mistõttu on osa siirdekalu hävimisohus.

Kalapääsude rajamine jõeehitistele on tehtud kohustuslikuks 2004. aastal valitsuse määrusega, kuid juba olemasolevatele ehitistele see kalapääse rajama ei kohusta.

Eraettevõtjate sõnul on aga kalapääsude ehitamine kulukas, samas ei pruugi need oma ülesannet täita – kalad ei tarvitse seda lihtsalt omaks võtta.

Eesti Energiale kuulub kaks töötavat hüdroelektrijaama, millest kummalgi pole kalapääsu.

Looduskaitsjate hinnangul on küsimus eelkõige ettevõtete ahnuses saada võimalikult palju tulu, kalapääsu suunatav vesi ei läheks aga elektriturbiinidele ning seega kaotaks ettevõtja kasumilt arvestatava summa.

Tambets Eesti Loodushoiu Keskusest ütles, et hüdroenergia ostmine tuleks keskkonnasõbralikkuse sildi all lõpetada, kui riigi ettekirjutusi eiratakse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing