Jõujaamade ja kaugkütte ühing vaidlustas konkurentsiameti Eesti Energia heaks tehtud otsuse

01. august 2006, 11:49

Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühing (EJKÜ) esitas täna vaide Konkurentsiameti otsusele, millega amet ei tuvastanud konkurentsi moonutamist Eesti Energia poolt.

Nimetatud otsuses leiab Konkurentsiamet, et EJKÜ taotlus uurida Eesti Energia poolt aastatel 2002 – 2004 rakendatud ristsubsideerimist, pole menetluse käigus viinud konkurentsireeglite rikkumise tuvastamiseni. EJKÜ juhatuse esimehe Tiit Rahkema sõnul on Konkurentsiameti otsus identne aasta tagasi ameti poolt juba esitatud seisukohaga.

EJKÜ esitas Konkurentsiametile oma taotluse uurida Eesti Energia kontserni ettevõtetes toimunud ristsubsideerimist 6.detsembril 2004. aastal. Rohkem kui poolteist aastat hiljem tuvastas konkurentsiamet, et mingit ristsubsideerimist Eesti Energia kontserni eri osade vahel pole toimunud.

EJKÜ taotluses toodud analüüs näitas aga, et aastatel 2002–2004 toimus Eesti Energia kontserni ettevõtete struktuuris ristsubsideerimine, kus elektri tootmises ja ülekandes hinna teadliku tõstmisega saavutatud kõrgema tootluse arvel doteeriti kunstlikult jaotusvõrku. Sellise ristsubsideerimise tulemusena lõpetas sel perioodil ligi 40 väiksemat jaotusvõrgu ettevõtet oma tegevuse, kuna nad ei suutnud püsida hinnakonkurentsis.

Konkurentsiamet tegi oma otsuse teises punktis ettepaneku eraldada Eesti Energia klienditeeninduse struktuuriüksus (ehk elektrimüük) eraldi äriühinguks. Sellega Konkurentsiamet siiski möönab hinnakujunduse läbipaistmatust Eesti Energia kontsernis.

“EJKÜ soovib Konkurentsiametile vaide esitamisega välistada tulevikus analoogsete skeemide rakendamise Eesti Energia kontserni poolt. Tahame, et ametlikult tunnistataks ristsubsideerimise toimumist aastatel 2002 – 2004. Meie ühingu elektriettevõtete eesmärgiks pole toona tekitatud kahjude korvamine, sest nende arvestamiseks puudub selge metoodika ning juriidiliselt pole võimalik üheselt määrata kahjude tekitajat. Täna võime aga tõdeda, et tänu EJKÜ pidevale kriitikale on Eesti Energia juba hakanud oma tariifipoliitikat normaliseerima,” selgitas Rahkema.

1995. aastal asutatud jõujaamade ja kaugkütte ühingusse kuulub hetke seisuga 60 energiaettevõtet. EJKÜ hõlmab oma liikmeskonna kaudu ligi 60% Eesti soojusenergia ja 7% elektrienergia turust.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing