Eesti saab Baltikumi kaasaegseima kütuselabori

15. august 2006, 16:02

Eesti saab Baltimaade kaasaegseima kütuselabori, mis asub Keskkonnauuringute Keskuse juurde ja hakkab uurima Eestis kasutatavate kütuste kvaliteeti.

Uues laboris on võimalik analüüsida bensiine, diislikütuseid, raskeid ja kergeid kütteõlisid, põlevkivikütteõlisid, biokütuseid ja laevakütuseid. Määrata saab kõiki kütuse kvaliteeti iseloomustavaid näitajaid, sh oktaani- ja tsetaaniarvu. Eesti kütuselaboris tehtud analüüse aktsepteeritakse ka rahvusvahelisel tasemel, teatas Keskkonnauuringute Keskus .

Kütuselabori seadmed maksid ca 43 miljonit Eesti krooni, sellest 28 miljoni ulatuses rahastas Euroopa Liidu PHARE programm ja 15 miljoniga toetas Eesti Keskkonnainvesteeringute Keskus. Laboripersonali koolitamine ja kvaliteedisüsteemide juurutamine maksis 13 miljonit krooni, koolitasid-nõustasid spetsialistid Saksamaalt ja rahaline toetus tuli mestimisprojekti raames valdavalt samuti Euroopa Liidu PHARE programmilt.

'Eesmärgiks on saada täielik ülevaade kütuseturul toimuvast ja viia solkkütuse osa Eestis nullini,' kinnitas Keskkonnaministeeriumi valitsemisalas töötava Eesti Keskkonnauuringute Keskuse juhatuse esimees Margus Kört. 'Laborist saab esimene abiline riiklikku järelevalvet tegevatele inspektoritele, põhilised partnerid on Maksu- ja Tolliamet, Keskkonnainspektsioon, Energiaturuinspektsioon ja Tarbijakaitseamet,' lisas ta.

'Kaasaegsed seadmed tagavad solkkütuse operatiivse avastamise ja turult kõrvaldamise,' ütles keskkonnaminister Villu Reiljan. 'Mida puhtamat kütust Eestis kasutatakse, seda puhtamaks muutub ka keskkond.'

Mootorsõidukites kasutatav kütus on otsene välisõhu kvaliteedi mõjutaja, seda eriti linnades. Nõuetele mittevastav (nt lubatust suurem väävlisisaldus) kütus põhjustab rohkem heitgaase, mille sissehingamisel suureneb haigestumise oht. Kuid oluline on seegi, et kütust solkides (nt värvi eemaldades) hiilivad kütusemüüjad kõrvale aktsiisi maksmisest, mistõttu riigikassasse jääb laekumata miljoneid kroone.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing