EPL: Ehitusfirmad jätavad lapseohtu abitöölised sageli lubatud palgata

17. august 2006, 07:33

Ehitusettevõtjate seas levib komme kasutada ära alaealisi töötajaid, kes jäetakse töö lõppedes kas palgata või makstakse neile ainult osa lubatust.

17aastane Tiit rääkis, et käis juunis koos sõpradega Tallinnas Tobiase tänavas ühes remonditavas majas koristamas. Tema sõnul lubas töid juhtinud OÜ Arne ja Pojad esindaja neile palka 35 krooni tunni eest ning kamba peale kokku pidid nad teenima 15 000 krooni. 'Tegelikult saime aga ainult 9000 krooni, tööandja lihtsalt ütles, et ei maksa rohkem, ja läks minema,' ütles Tiit.

OÜ Arne ja Pojad juhataja Arne Sarapuu ütles, et osa poisse sai tõepoolest raha kätte, aga mõned läksid välismaale ning neile ei olevat jõutud palka maksta. 'Nüüd on meelest läinud uurida, kus need poisid on ja mis nad teevad. Uurin täna välja ja ajan asja joonde,' ütles Sarapuu.

Samalaadne asi juhtus 15aastase Oliveriga, kes alates juunist aitas ühes ettevõttes katuseid ehitada. Oliver jõudis tööd teha natuke üle kuu aja, kui juuli keskel talle helistati ja öeldi, et tema abi enam ei vajata. 'Selle ajaga olin teeninud vähemalt 4000 krooni, aga praeguseks olen kätte saanud ainult 2000,' ütles Oliver.

Tööinspektsiooni peajuristi Reet Vare sõnul on alaealistel töövaidlusorganisse pöördumisel samad õigused mis täiskasvanutelgi. 'Kui alaealistel ka ei ole sõlmitud töölepingut, siis saab töösuhet tõestada tunnistajatega,' ütles Vare.

Inspektsioonil puudub eraldi statistika, kui palju alaealisi petetakse. Vare rääkis, et sellised juhud ei pruugi üldse inspektsiooni jõuda. 'Neid ei ole massiliselt, aga juhtumeid on kindlasti.' Vare sõnul töötab enamik noori lühikest aega ning kui palka kätte ei saada, siis lihtsalt lüüakse käega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing