Lüganuse rahvaliikumine peab Kunda Hiiemäele tuulepargi ehitamist kuritegelikuks

18. august 2006, 09:54

Lüganuse kihelkonna põlisrahva liikumine peab Kunda linnavolikogu otsust ehitada Hiiemäele tuulepark ajaloomälu suhtes kuritegelikuks.

Liikumine lähetas eile Kunda linnavalitsusele pöördumise, milles väljendab toetust Maavalla Kojale ja Kunda kandi põlisrahvale Kunda Hiiemäe kaitsmisel. Pöördumises öeldakse, et Kunda linnavolikogu otsus ehitada Kunda Hiiemäele tuulepark on läbi mõtlemata, põhjendamatu ning kohaliku ajaloo- ja kultuurimälu suhtes kuritegelik.

Kunda linn ja Oceanside OÜ kavatsevad rajada Kunda Hiiemäele otse 2500aastaste kalmete vahele tuulepargi kahe tuuliku, elektriliinide, teede, ehitus- hooldusväljakute ja parklaga.

Lüganuse kihelkonna põlisrahva liikumise eestkõneleja Kaja Toikka selgitas, et
Kunda innavolikogu otsus algatada detailplaneering Kunda Hiiemäel puudutab otseselt ja valusalt ka Lüganuse kihelkonna põlisrahvast. 'Õnneks otsustas Lüganuse vallavolikogu tänavu kevadel Purtse Hiiemäel arendustegevust mitte lubada. Siiani on riik muistseid mingil määral pühapaiku kaitsnud. Kunda linnavolikogu otsusega on aga loodud pretsedent, kus tohib arendada äri- ja ehitustegevust ka kaitsealusel maal,' ütles Toikka.

Hiljuti võttis Tartu halduskohus menetlusse Maavalla Kotta kuuluva Härjapea Koja avalduse, milles palutakse tühistada Kunda linnavolikogu kehtestatud detailplaneering Hiiemäele tuulepargi rajamiseks. Härjapea Koda on seisukohal, et tuulepark kahjustab oluliselt hiit kui terviklikku kultuurimälestist ja muudab võimatuks selle kasutamise põlisrahva pühapaigana.

Esialgse õiguskaitse tagamiseks peatas halduskohus vaidlusaluse planeeringu kehtivuse kuni kohtulahendi jõustumiseni. Kohus arutab tuulepargi Hiiemäele rajamise seaduslikkust 30. augustil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing