Tallinnas alustab tööd Baltikumi kaasaegseim kütuselabor

18. august 2006, 14:59

Täna avati Tallinnas Suur-Sõjamäel Baltimaade kaasaegseim kütuselabor, mis on rajatud Keskkonnauuringute Keskuse juurde, teatas keskkonnaministeerium.

Labor hakkab uurima Eestis kasutatavate kütuste kvaliteeti. Tegemist on riikliku laboriga, mis on solkkütusega võitlemisel esimene abiline riiklikku järelevalvet tegevatele inspektoritele - põhilised partnerid on maksu- ja tolliamet, keskkonnainspektsioon, energiaturuinspektsioon ja tarbijakaitseamet.

Uues laboris on võimalik analüüsida bensiine, diislikütuseid, raskeid ja kergeid kütteõlisid, põlevkivikütteõlisid, biokütuseid ja laevakütuseid. Määrata saab kõiki kütuse kvaliteeti iseloomustavaid näitajaid, sh oktaani- ja tsetaaniarvu.
2006. aastal on kavas kütuse seireproove võtta vähemalt 100 tanklast (kokku on Eestis selle aasta alguse seisuga 550 tanklat). Minimaalselt tuleb seireks võtta 300 bensiiniproovi ja 100 diislikütuseproovi aastas. Neile lisanduvad riikliku järelevalve käigus tehtavad proovid.

'Eesmärgiks on labori abiga saada täielik ülevaade kütuseturul toimuvast ja viia solkkütuse osa Eestis nullini,' ütles keskkonnaministeeriumi valitsemisalas töötava Eesti Keskkonnauuringute Keskuse juhatuse esimees Margus Kört.

Kütuselabori seadmed maksid 43 miljonit Eesti krooni, sellest 28 miljoni ulatuses rahastas Euroopa Liidu PHARE programm ja 15 miljoniga toetas Eesti Keskkonnainvesteeringute Keskus. Vastvalminud labor on ainus omataoline kogu Baltikumis.

Laboripersonali koolitamine ja kvaliteedisüsteemide juurutamine maksis
13 miljonit krooni, peamine rahastaja oli Euroopa Liidu Phare programm.
Loomisel on ühtne riiklik kütuseseire andmebaas, mida hakkab haldama keskkonnaministeeriumi Info- ja Tehnokeskus ja kus kajastuvad ka kütuselabori koondandmed.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing